Detekovat podzemní nálože je poměrně obtížné. V úvahu připadá speciální výcvik zvířat, nebo nasazení drahých a objemných robotů. Americká armáda však přichází k novou alternativou, kterou bomby odhalit - zářící bakterie.
Jde o geneticky modifikované bakterie, které jsou obohaceny o fluorescenční protein emitující záření. Tato technika se běžně ve výzkumu běžně používá jako zobrazovací technika v molekulární biologii pro značení specifických úseků DNA, kterými následně můžeme pozorovat vybrané geny. Naprosto esenciální pomůcku pak zastává například v onkologickém výzkumu.
Výzkumem bakterií detekujících bomby se začali zabývat vědci z Worchesterského Polytechnického Institutu a společnost Raytheon. Ta ve své tiskové zprávě popsala dva typy mikroorganismů, které při detekci hodlá nasadit. Pokud první typ přijde do kontaktu s výbušninou, vyzve druhý, aby vyvolal fluorescenční reakci, vedoucí k emitaci záření. To následně zachytí blízké kamery či drony.
"V současné době víme, které bakteriální kmeny jsou pro tento účel vhodné, ovšem řešíme, jak tyto detekující bakterie transportovat do požadované hloubky," říká Allison Taggart, vedoucí programu Bio Reporter for Subteritime Surveillance ve společnosti Raytheon BBN Technologies.
"Nasazení podzemních biosenzorů může zachránit životy a odhalit hrozby pro kvalitu ovzduší a zásob vody," dodává.
Zdroj: New Atlas, Futurism


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze