Děti narozené po císařském řezu mají jiný střevní mikrobiom než po klasickém porodu. Nová studie ukázala, že takto narozené děti získávají bakterie z nemocničního prostředí a nikoli od matky.
Studie vyšla tento týden v prestižním časopise Nature. Podle výzkumníků se podobná věc tušila už dlouho. Rozdíly mezi mikrobiomy potvrdila až rozsáhlá studie na vzorku 600 novorozených dětí, u kterých byl pomocí sekvenčních analýz prozkoumán původ bakterií.
Celkový vzorek obsahoval 282 dětí narozených po císařském řezu a 314 dětí narozených klasickým způsobem. Během prvních několika dní se původ bakterií mezi jednotlivými subjekty velmi lišil. A nejvíc právě mezi těmito dvěma skupinami. Další rozdíly byly mezi dětmi krmenými mateřškým mlékem nebo těmi, které byly vystaveny antibiotikům. Největší signifikance však byla u způsobu porodu.
Jde především o to, že standardně narozené děti převezmou svůj střevní mirkobiom od matky. Hlavním rozdílem je v bakteriích rodu Bacteroides, které mají za úkol lepší vývoj imunity. Tyto bakterie jsou o poznání více přítomné u standardně narozených dětí. Děti narozené císařským řezem pak se svými přejatými bakteriemi z nemocničního prostředí mohou být více náchylné k některým oněmocněním.
Provedený výzkum byl velmi důležitý. Poukazuje na možnost modifikace střevního mikrobiomu. Nabízí tak možnost jeho přeměny pro lidi, kteří mají problémy s gastrointestinálním traktem.
Líbil se vám článek? Odměňte nás sledováním naší stránky na facebooku. Každá práce něco stojí a bez vaší podpory se neobejdeme. Děkujeme
Zdroj: PopSci


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze