Nová studie astronomů z Universiy of Pennsylvania přináší nový pohled na otázku o existenci "Deváté planety"  solárního systému. Planeta za Neptunem je stále pouhým předpokladem.

Od roku 2014 vědci přišli s několika návrhy o zvláštním chování objektů za Neptunem. Menší tělesa za osmou planetou sluneční soustavy obíhají Slunce a nabízí se hypotéza o neobjevené planetě, jejíž gravitační pole by mohlo tato tělesa ovlivňovat. Někteří tvrdí, že by mohla být až pětkrát věští než Země, jiní si myslí, že jde jen o klastry menších poletujících objektů.

Podle posledních analyzovaných dat z observatoře v Chile vědci nenašli žádné důkazy o pohybu deváté planety. Hlavní autor studie, Pedro Bernardelli, vedl také další studii, která potvrdila 139 menších planetek, které obíhají Slunce za Neptunem.

"Tím, že nacházíme další a další vzdálené objekty, zdá se jejich distribuce poměrně pravidelná. To příliš nenahrává představě o deváté planetě," potvrdila Samantha Lawler z University of Regina. Podle jejích tvrzení bychom se měli s devátou planetou rozloučit. Dodává, že vyvrácení její existence bude náročné, vzhledem k tomu, jak je hypotéza o její existenci formulována.

Ti, kteří podporují existenci deváté planety, mohou dále doufat, že ji prostor za Neptunem někde skrývá. Jedíná cesta, jak hypotézu potvrdit, je prozkoumat co možná největší oblast.

Zdroj: https://futurism.com/new-research-no-planet-nine-after-all
Foto: David Menidrey, Unsplash