Ve snaze omezit šíření koronaviru řada zemí zakázala obyvatelům vycházet ze svých domovů. Tento krok sice snížil počty nakažených, zároveň ale silně ochromil ekonomiky celého světa.
Díky omezení pohybu obyvatel se na spoustě míst po celém světě zlepšila situace s ovzduším. Změny jsou viditelné zejména na velkých městech, která za běžných podmínek vykazují vysoké hladiny znečištění. Mezi taková města se řadí i indické Dillí.
Dillí patří k městům s nejvíce znečištěním ovzduším na světě. Výzkumníci ve městě sledovali hladiny znečištění za pomocí solárních panelů. Solární elektrárny totiž od vyhlášení zákazu vycházení produkují rekordní množství elektrické energie.
Důvodem, proč solární elektrárny produkují takové množství energie, je právě čistší ovzduší. Díky menšímu obsahu prachových částic ve vzduchu dopadne na povrch Země, resp. na solární panely vetší množství slunečních paprsků. A čím více slunečního světla dopadne na solární panely, tím více elektřiny mohou vytvořit.
Tým výzkumníků ve vzduchu sledoval koncentraci částic PM 2,5. Ty jsou známé také jako prachové částice a jejich rozměry se pohybují do průměru 2,5 mikrometru. Takové částice člověk lehce vdechne, usazují se nejčastěji na průduškách a mohou způsobovat zdravotní problémy.
Výzkumníci měřili hodnoty během března a dubna 2020 před vyhlášením zákazu vycházení i během něj. Výsledky poté porovnávali s hodnotami ze stejného období z minulých let. Od doby, kdy vláda nařídila zákaz vycházení se koncentrace prachových částic snížila o téměř 50 %.
Kromě koncentrace prachových částic tým zároveň sledoval, kolik slunečního svitu dopadne na povrch Země bez toho, aniž by ho ve vzduchu rozptýlily nebo absorbovaly částice a plyny. Ve svých měřeních zjistili, že na povrch Země dopadlo v letošním březnu o 8 % a v dubnu o 6 % více slunečního svitu v porovnání s měřeními ve stejných měsících v minulých letech.
Tým říká, že nárůst solární energie muselo zaznamenat více velkých měst se solárními elektrárnami a znečištěným ovzduším, např. Londýn, Los Angeles nebo Wuhan.
Výzkumníci dodávají, že pokud úroveň znečištění vzduchu zůstane na dnešních hladinách, solární elektrárny budou nadále produkovat rekordní množství elektrické energie. S tím se ale nejspíš počítat nedá. Jak se vládní nařízení uvolňují, hladiny znečištění opět rostou. Je to ale zajímavá připomínka toho, jak moc člověk ovlivňuje své prostředí a že znečištěné ovzduší nemusí být trvalý jev.
Zdroj: sciencealert.com
Obrázek: unsplash


Jacqueline Bernasová
Humanistka, co se snaží vidět svět v co nejširších kontextech. Nenapravitelný snílek milující knihy a filmovou hudbu. Univerzita Karlova.
Vstup do diskuze