Nález je zajímavý především tím, že se jedná o první fosilii jedince nepatřící do příbuzenstva dnešních ptáků (skupina Avialae), který byl nalezen přímo na snůšce.
Fosilní zbytky dospělého jedince vědci zařadili ke skupině oviraptorosauridních dinosaurů. Tito dinosauři byli převážně draví a menšího vzrůstu. Výjimku potvrzující pravidlo definuje až osmimetrový Gigantoraptor.
„Dinosauři zachovaní na hnízdech jsou vzácní, stejně jako fosilní embrya,“ uvedl Dr. Shundong Bi, paleontolog z Centra pro evoluční biologii obratlovců na paleontologickém institutu Yunnan University a Katedře biologie na Indiana University v Pensylvánii. "Je to poprvé, co byl nalezen neavialaenní dinosaurus, který sedí na snůšce vajec, kde jsou zachována embrya, v jediném velkolepém vzorku."
Vajec je v hnízdě minimálně 24. Jsou uspořádána do nejméně třech soustředných oválů. Zbytky embryí však byly nalezeny pouze u několika málo z nich. Kosti nenarozených dinosaurů pak pouze ve čtyřech případech.
Dinosaurus zahřívající snůšku zemřel velice pravděpodobně přímo při této činnosti. Napovídá tomu poloha samotné fosilie a jistá vyvinutost embryí. Analýza izotopů kyslíku navíc prokázala, že dinosaurus snůšku opravdu zahříval a s jistotou se tedy jedná o jeho hnízdo. Rozdílné zachování embryí může také naznačovat, že dinosaurus vejce nekladl všechna najednou, ale postupně. To dělají i někteří dnešní ptáci.

„Tento druh objevu, v podstatě zamrzlé chování (chování organismů zapsané ve fosilním záznamu, pozn. autora), je u dinosaurů nejvzácnější,“ uvedl Dr. Matthew Lamanna, výzkumný pracovník v sekci paleontologie obratlovců v Carnegie Museum of Natural History. "Ačkoli už bylo v minulosti na hnízdech nalezeno několik dospělých oviraptoridů, uvnitř těchto vajec nebyla nikdy nalezena žádná embrya. V novém vzorku byly plody téměř připravené k líhnutí, což nám bezpochyby říká, že tento oviraptorid pečoval o své hnízdo po dlouhou dobu."
V neposlední řadě je fosilie zajímavá i tím, že má zachován v břišní oblasti shluk gastrolitů (žaludečních kamenů). Ty byly u oviraptorosauridního dinosaura nalezeny vůbec poprvé a mohou nám pomoci pochopit stravu této skupiny druhohorních ještěrů.
Zdroj úvodního obrázku: Elijah Hail
Zdroj: ScienceDirect


Jan Geist
Narozen v Děčíně, studující v Praze paleontologii. Hraji na kytaru a krom pár písniček a básniček jsem nikdy nic pořádně nepsal, ač je plánů hodně. Nesnáším pseudoplatany a SUVčka.
sledovat :
Vstup do diskuze