Autonomní auto, recepční, aplikace pro nevidomé, ale i rozpoznávání hlasu, virtuální elektrárna nebo vývoj léku proti koronaviru – tam všude má své místo umělá inteligence. Brněnská komunita Brno.AI teď chystá akci, na které chce právě využití umělé inteligence v praxi představit veřejnosti i technologickým fanouškům. Dny AI se uskutečnila od 17. do 23. října na několika místech v Brně.
„Na programu bylo 14 akcí v brněnském KUMSTu, ve VIDA! Science centrum nebo u partnerů akce a byla otevřena opravdu komukoliv – laikům, nadšencům, zástupcům firem, studentům, odborníkům z oboru a všem, které téma zajímá,“říká Jan Bárta z komunity Brno.AI, která s podporou inovační agentury JIC a dalších partnerů vznikla loňský rok.
Na programu byl například hackathon pro studenty univerzit, workshopjednoho z nejúspěšnějších brněnských startupů Y Soft, kde se testovaly limity strojového učení pro využití v praxi, diskuze odborníků i workshop AI dětem ve VIDA! Science centrum. Ten byl zase určený především učitelům, kteří chtějí umělou inteligenci využívat i ve výuce. Na FIT VUT byla řeč i o etických a právních otázkách souvisejících s umělou inteligencí, v kreativním hubu KUMST se mluvilo o využití a potenciálu AI v umění.
Součástí komunity Brno.AI jsou brněnské univerzity, startupy, fanoušci umělé inteligence i zástupci korporací. „Dny Brno AI vnímáme jako výjimečné propojení výzkumu a průmyslu v jihomoravském regionu. Za pojmem AI se skrývá široká škála uplatnění informačních technologií – od průmyslových aplikací, až po umění. Jsme rádi, že jsme součástí této akce a na jednom místě můžeme vidět nejen výsledky našeho výzkumu, ale i uplatnění našich absolventů ve špičkových firmách, produktech a kreativních řešeních,“ říká proděkan Fakulty informačních technologií VUT v Brně Vítězslav Beran.
„Kosmický průmysl, herní průmysl, umělá inteligence – tam všude je Brno vidět. A je to i díky tomu, že tu existuje silná technologická komunita, která se potkává, spolupracuje, inspiruje se,“ říká ředitel JICu Petr Chládek s tím, že právě blízkost a důvěra mezi jednotlivými aktéry odlišuje jihomoravský
inovační ekosystém od těch ostatních.
„Potenciál AI a strojového učení je téměř neomezený a koncepty, které do těchto oborů spadají, se dají aplikovat v široké škále odvětví a případů. Pomocí statistiky a sofistikovaných algoritmů dokážou tyto metody z dat vytvořit skutečnou hodnotu,“ říká za jednoho z hlavních partnerů Deloitte akce
specialista na umělou inteligenci Pavel Milička. Další z partnerů – CzechInvest v rámci akce představil nově vznikající AI Hub. „V roce 2022 jsme spustili program Technologická inkubace, který výrazným způsobem pomáhá startupům s dokončením jejich produktu či služby v oblasti AI. Jihomoravský kraj patří spolu s Prahou k líhni talentu a inovací v oblasti AI, což potvrdil i zájem o první výzvu. Do té se přihlásilo 114 projektů, z nichž se 35 % hlásí právě k AI,“ upozorňuje Matouš Kostlivý, ředitel AI Hubu.
Zdroj: TZ Brno.AI
Foto: Arseny Togulev, Unsplash
Více z technologií na CZECHSIGHT:






Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze