Podle tzv. hygienické hypotézy by mělo být vystavení domácím mazlíčkům účinnou prevencí alergických onemocnění. Navíc některé studie uvádějí příznivé účinky vystavení psům během vývoje plodu nebo v raném dětství na potravinové alergie. Nicméně podobný efekt u jiných domácích mazlíčků byl zkoumán omezeně.
Japonští vědci si proto dali za cíl tento vliv domácích mazlíčků na potravinové alergie prozkoumat. Studie se zúčastnilo téměř 100 000 matek, data byla analyzována od 66 000 potomků a byla sbírána během 3 let. Informace o potravinových alergií dětí byly získávány z dotazníků, které byly vyplňovány do 3. roku dítěte. Mezi zkoumanými domácími mazlíčky byli psi, kočky, křečci, želvy a ptáci.
Pořízení křečka zvažte
Výsledky ukázaly, že vystavení psům nebo kočkám během vývoje plodu nebo v raném dětství mělo pozitivní vliv na snížení výskytu potravinových alergií do 3 let věku dítěte. Konkrétně menší riziko vzniku alergií na vejce, mléko a ořechy by mělo být u dětí, které vyrůstají se psy. Vystavení kočkám by zase mělo snížit riziko vzniku alergií na vejce, pšenici a sóju. Tyto výsledky se ovšem vztahují k mazlíčkům chovaným uvnitř, jelikož např. u psů chovaných venku nebyl nalezen statisticky významný výsledek.
Opačný efekt se ukázal v domácnostech, ve kterých byl chován křeček. Podle vědců se u dětí může naopak zvýšit riziko vzniku alergie na ořechy. Mohlo by to být tím, že krmivo křečků obsahuje ořechy a kvůli fyzickému kontaktu nebo prachu se na ně může u dítěte vyvinout alergie. Pro minimalizaci rizika tudíž vědci doporučují pravidelné mytí rukou a umístění křečků mimo dosah miminek.
Přesný mechanismus zůstává nejasný
Doposud nebylo objasněno, jak přesně mechanismus vlivu vystavení domácím mazlíčkům na potravinové alergie funguje. Podle odborníků by jednou z možností mohla být souvislost se střevním mikrobiomem.
„Z mnoha studií víme, že mikrobiom – což jsou bakterie, které žijí ve střevech každého z nás– ovlivňují naše imunitní reakce a náš imunitní systém, a zejména to, zda se u nás objeví alergie nebo ne,“ objasňuje lékařka Amal Assa’ad, která je ředitelkou programu potravinových alergií v dětské nemocnici a která se na studii nepodílela.
Podle lékaře Jonathana Bernsteina, který se na studii nepodílel, je velmi důležité, aby k těmto vystavením docházelo v raném stádiu vývoje imunitního systému a střev, které se zdají být důležité v rámci senzibilizace. Vědci navíc poukazují na to, že domácí mazlíčci mohou ovlivňovat vznik atopické dermatitidy, která je hlavním rizikovým faktorem pro výskyt potravinových alergií.
Je důležité mít na paměti, že výsledky jsou založeny na odpovědích v rámci dotazníků, nikoli na pozorování, a nelze tedy přesně určit příčinu a následek. I přesto studie přispěla k bližšímu porozumění rozvoje potravinových alergií u dětí v souvislosti s přítomností domácích mazlíčků a tato zjištění mohou pomoci budoucímu výzkumu.
Originální publikace: PLOS ONE, https://doi.org/10.1371/journal.pone.0282725 (if: 3,752)
Zdroje: https://www.sciencealert.com/pets-reduce-allergy-risk-for-kids-just-dont-get-a-hamster, https://edition.cnn.com/2023/03/29/health/pets-food-allergy-risk-wellness/index.html
Foto: Bonnie Kittle, Unsplash
Více o alergiích na CZECHSIGHT:





Vstup do diskuze