Data z Číny naznačují, že průběh onemocnění COVID-19 u dětí je typicky spíše mírný a že děti mohou vykazovat jiné příznaky než dospělí. S novými poznatky teď přicházejí američtí vědci ve studii publikované včera na webu Centra pro kontrolu a prevenci onemocnění. Autoři studie analyzovali data 2 572 pacientů mladších 18 let a registrovaných ve Spojených státech amerických. Jedná se tak o největší studii zaměřenou na průběh koronavirového onemocnění u dětí a mladistvých.
Článek přichází se zjištěním, že 73 % pacientů mladších 18 let mělo symptomy jako horečku, kašel nebo obtíže s dýcháním. Tyto symptomy vykazovalo 93 % pacientů ve věku 18–64 let. Dále 5,7 % nedospělých pacientů bylo hospitalizováno v porovnání s 10 % u starší věkové skupiny. Na jednu stranu tak vidíme, že mladší pacienti zvládnou onemocnění častěji bez komplikací. Obtížný průběh u nich ale rozhodně není až tak vzácný. U tří pacientů mladších 18 let bylo hlášeno úmrtí. Studie potvrzuje, že i mezi dětmi a mladistvými dochází k těžšímu průběhu častěji u mužů než u žen. Tento závěr se shoduje s předchozími zjištěními. Vědci zatím neví, čím je tento lehký rozdíl způsoben. Podobně jako u starší generace, i u dětí jsou ve větším ohrožení pacienti s dalšími zdravotními problémy.
Výsledky studie tedy potvrzují předchozí pozorování, že mladší pacienti zvládají nemoc v průměru lépe a méně často trpí těžkými příznaky nebo zdravotními komplikacemi. Z výsledků je ale zároveň zcela jasné, že ani u dětí nelze komplikace vyloučit. A to ani u těch nejmenších, kdy docházelo k nutné hospitalizaci i dětí mladších 1 roku. Autoři studie tak upozorňují, že dodržování karantény a společenského distancování má v dnešních dnech smysl u všech věkových skupin, včetně dětí.
Zdroj: https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/69/wr/mm6914e4.htm?s_cid=mm6914e4_w
Obrázek: Unsplash


Michal Palas
Ekonom, vášnivý sportovec a fanoušek moderních technologií.
Vstup do diskuze