O možném průmyslovém využití zázračné látky, jakou pavoučí hedvábí bezpochyby je, jsme tu již řeč vedli. Když letošní rok dvojice výzkumnic z University of Maryland odhalila sekvenci jeho klíčového genu, bylo jasné, že od jeho použití pro vývoj moderních a nemyslitelně inovativních materiálů nás dělí jen krůček. A přesně to se stalo!
Pavoučí hedvábí je látka, která byla řadu let předmětem mnoha vědeckých výzkumů. A to zcela právem - jeho pevnost je ve srovnání s ocelí úžasná. Bohužel, některé jeho další vlastnosti jej činí pro obory jako strojírenství apod. poměrně nepraktickým. Marka Lindera a jeho kolegy z Aalto University ovšem napadlo tento problém vyřešit tím, že hedvábí spojí s vlákny dřeva. Pavučina by se tak právem mohla stát revolučním materiálem tohoto století.
Linderův tým vytvořil bikompozitní materiál, kombinující celulózová vlákna s bílkovinami pavoučího hedvábí. Výsledkem je vysoce odolný materiál, který by mohl vytlačit syntetické polymery z široké škály produktů, od lékařství, přes obaly, po textilní průmysl. Podívejte se na jeho strukturu v následujícím videu!
Autoři práce vyzdvihují perfektní vlastnosti použitých přírodnin, jakými je tuhost, flexibilita, roztažitelnost, či houževnatost. U celulózového a pavoučího vlákna je navíc silným benefitem jejich biologická rozložitelnost, po které je v moderním světě na trhu inovativních materiálů silná poptávka.
Celulózová nanovlákna vytvořil výzkumný tým z rozložené březové buničiny a vystavěl je do jakési základní sítě. Do ní pak vpustil lepkavé pavoučí hedvábí, vyrobené geneticky modifikovanými bakteriemi.
"Naše práce vykresluje dnešní univerzální možnosti proteinového inženýrství. Do budoucna plánujeme na projekt navázat a pokračovat ve výrobě podobných kompozitů s odlišnými stavebními bloky, díky kterým dosáhneme nových úžasných vlastností," vysvětluje Linderův spolupracovník Pezhman Mohammadi z finského VTT Technical Research Center. "V současné době pracujeme na výrobě nových kompozitních materiálů, odolných vůči nárazům a řadě dalších produktů."
Líbil se vám článek? Odměňte nás sledováním naší stránky na Facebooku. Každá práce něco stojí a bez vaší podpory se neobejdeme. Děkujeme.
Zdroj: materialstoday


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze