Krátery aktivních sopek nejsou místem, na které byste rádi pravidelně chodili. Němečtí vědci proto využili pro studium sopky dron. Tým vedený Edgarem Zornem z German Research Centre for Geosciences využil letoun DJI Phantom 4, který vybavil termokamerou FLIR TAU 2. Dron několikrát prolétl nad kráterem guatelmalské sopky Santa Maria a poskytl doposud nevídané informace. Jejich práce byla publikována v časopise Scientific Reports.
Záznamy z palubní kamery byly po dosednutí dronu digitálně propojeny se záznamem termokamery FLIR a vytvořily stereoskopické video. To ukázalo jak vizuální, tak termální snímky. Při zpětné analýze záběrů byl počítač schopen vytvořit 3D model sopky s přesností na centimetry. "Ukázali jsme, že pomocí bezpilotních letounů můžeme změřit i ty nejnebezpečnější sopky na Zemi z bezpečné vzdálenosti," řekl Zorn.
Němečtí vědci se zaměřili především na studium takzvaných sopečných dómů. Tyto útvary tvaru kopule se tyčí uprostřed sopečného kráteru a vznikají tuhnutím lávy, která je příliš hustá, aby se roztekla po okolí. Proto je na vzduchu ochlazena a vytvoří jakousi zátku. Tento lávový špunt nadále představuje nesnadno předvídatelné nebezpečí - v průběhu hromadění ztuhlé lávy může docházet k natlakování a náhlým erupcím. Detailním mapováním právě těchto míst získali němečtí vědci nejcennější data, která mohou výrazně přesněji předpovědět nadcházející výbuch.

Model nabídl informace, které by při normálním pozemním výzkumu nikdy nemohly být získány. Letoun Phantom 4 poskytl nejen vysoce detailní 3D mapu, ale i trajektorii a rychlost proudění lávy nebo povrchovou teplotu sopky. Taková data jsou velmi důležitá k určení, jak velká erupce v budoucnu hrozí.
Originální publikace: https://www.nature.com/articles/s41598-020-65386-2
Zdroj: Scientific Reports, New Atlas, zdroj titulní fotografie: DSD, Pexels


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze