Krátery aktivních sopek nejsou místem, na které byste rádi pravidelně chodili. Němečtí vědci proto využili pro studium sopky dron. Tým vedený Edgarem Zornem z German Research Centre for Geosciences využil letoun DJI Phantom 4, který vybavil termokamerou FLIR TAU 2. Dron několikrát prolétl nad kráterem guatelmalské sopky Santa Maria a poskytl doposud nevídané informace. Jejich práce byla publikována v časopise Scientific Reports.

Záznamy z palubní kamery byly po dosednutí dronu digitálně propojeny se záznamem termokamery FLIR a vytvořily stereoskopické video. To ukázalo jak vizuální, tak termální snímky. Při zpětné analýze záběrů byl počítač schopen vytvořit 3D model sopky s přesností na centimetry. "Ukázali jsme, že pomocí bezpilotních letounů můžeme změřit i ty nejnebezpečnější sopky na Zemi z bezpečné vzdálenosti," řekl Zorn.

Němečtí vědci se zaměřili především na studium takzvaných sopečných dómů. Tyto útvary tvaru kopule se tyčí uprostřed sopečného kráteru a vznikají tuhnutím lávy, která je příliš hustá, aby se roztekla po okolí. Proto je na vzduchu ochlazena a vytvoří jakousi zátku. Tento lávový špunt nadále představuje nesnadno předvídatelné nebezpečí - v průběhu hromadění ztuhlé lávy může docházet k natlakování a náhlým erupcím. Detailním mapováním právě těchto míst získali němečtí vědci nejcennější data, která mohou výrazně přesněji předpovědět nadcházející výbuch.

Snímek sopečného dómu z termokamery FLIR, zdroj: Scientific Reports

Model nabídl informace, které by při normálním pozemním výzkumu nikdy nemohly být získány. Letoun Phantom 4 poskytl nejen vysoce detailní 3D mapu, ale i trajektorii a rychlost proudění lávy nebo povrchovou teplotu sopky. Taková data jsou velmi důležitá k určení, jak velká erupce v budoucnu hrozí.

Originální publikace: https://www.nature.com/articles/s41598-020-65386-2

Zdroj: Scientific Reports, New Atlas, zdroj titulní fotografie: DSD, Pexels