Pro hledání zdrojů úniku potenciálně nebezpečného záření by mohly být v blízké budoucnosti nasazovány autonomní stroje. Čeští inženýři v současné době vyvíjejí dron, který by tuto práci mohl efektivně zastoupit.
V současné době je stále bezejmenný dron vyvíjen na základě partnerství mezi skupinou Multirobotických systémů (MRS) z pražské ČVUT a finskou společností ADVACAM, specializující se na zobrazovací technologie. Ta dodává své produkty například americké NASA. Česká skupina se na projektu podílí konstrukcí samotného dronu, zatímco jejich finští kolegové vyvíjejí palubní detektor záření.
Cílem práce je vytvořit letoun, který by zcela autonomně vyhledával různé typy záření například na skládkách, v okolí jaderných elektráren nebo místech katastrof. V okamžiku detekce závadného záření bude dron schopen určit směr, odkud se radioaktivní částice pohybují a efektivně tak nalézt jeho zdroj. Pomocí senzorů zamezujících kolizi bude schopen navigace i v místech mimo signál GPS.
Podle společnosti ADVACAM by používání bezpilotních letounů nemělo být přednostně bezpečnější než nasazování lidských pracovníků, ale především výrazně levnější a 100 násobně účinnější. Společnost prohlásila, že funkční prototyp by mohl být připraven již na podzim a jeho následný vývoj pro komerční účely trvat zhruba následný rok a půl. Více podrobností se můžete dočíst v tiskové zprávě ČVUT.
Zdroj: New Atlas
Foto: Jason Blackeye, Unsplash


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze