Jeho pach je tak pronikavý, že je zakázáno ho v jihovýchodní Asii nosit na veřejná místa jako jsou hotely a městská doprava. Durian patří mezi nejpodivnější ovoce na světě a v některých koutech světa je hojně konzumován. Ve studii publikované v časopise Sustainable Chemistry & Engineering nyní vědci prezentují využití pro jeho slupku, která jinak mnohdy končí na skládce. Jedná se o ekologickou antibakteriální hydrogelovou náplast.

Hydrogelové náplasti jsou běžně využívány pro překrytí pooperačních ran. Hydrogel na rozdíl od gázy ránu hydratuje, brání jejímu vysychání a omezuje tak tvorbu jizvy.

V současnosti jsou hydrogelové náplasti vyráběny ze syntetických látek s přídavkem stříbra nebo mědi, které hubí škodlivé bakterie. Používané syntetické polymery se ovšem v přírodě nerozkládají a pocházejí z neobnovitelných zdrojů. Přídavek kovového iontu navíc navyšuje celkovou cenu výrobku.

Tým vědců z čínské Nanyang Technological University dokázal ze slupek durianu izolovat celulózu o vysoké kvalitě. Po přidání glycerolu, používaného do mýdel, a antibakteriálních chemikálií z kvasnic (kvasinkové fenoly), vzniknul měkký gel hubící bakterie. Tento gel podobný silikonu může být dále krájen na plátky. V laboratorních testech byt vytvořený hydrogel přikládán k simulovaným ranám na prasečí kůži a byl potvrzen jeho antimikrobiální efekt po dobu až 48 hodin.

Náplasti vyráběné tímto způsobem by mohly být levnější než jejich syntetická obdoba a zároveň, po jejich odhození do volné přírody, by došlo k přirozenému rozkladu.

Vedoucí týmu prof. William Chen dodává: „Z durianových slupek a glycerolu, které jsou nyní likvidovány jako odpadní produkty, bychom dokázali vytvořit biomedicínský zdroj, který přispěje k hojení ran a sníží riziko infekce.“

Originální studie: Food Waste Durian Rind-Derived Cellulose Organohydrogels: Toward Anti-Freezing and Antimicrobial Wound Dressing, Xi Cui, Jaslyn Lee, Kuan Rei Ng, and Wei Ning ChenACS Sustainable Chemistry & Engineering 2021 9 (3), 1304-1312DOI: 10.1021/acssuschemeng.0c07705

Zdroj: NewAtlas

Obrázek: truthseeker08 via Pixabay