Jednorázové plenky sice šetří čas rodičům, ale způsobují enormní ekologickou zátěž. Vrátíme se ke klasice s těmito sumo plenkami z mořských řas?
Ročně jsou do koše vyhozeny desítky miliard použitých jednorázových plenek. Vznikají tak miliony tun odpadu. Plenky navíc obsahují plasty a také chemikálie jako například parfémy zabraňující smradu. V podstatě nerozložitelné plenky tak vytvářejí výraznou ekologickou zátěž. Mnohem menší zátěží jsou tak staré dobré bavlněné pleny, ale i produkce bavlny vyžaduje například obrovské množství vody.
Proto přišla Luisa Kahlfeldt, studentka designu na švýcarské škole ECAL, se svým návrhem látkových plenek, které nejsou vyráběny z bavlny. Na výrobu je využita směs mořských řas a eukalyptu. Produkce takové látky je méně zatěžující než v případě bavlny a produkt má zároveň přirozené antibakteriální vlastnosti.
View this post on InstagramA post shared by Luisa Kahlfeldt (@luisakahlfeldt) on
Plenky jsou tak vhodné pro dětskou pokožku. Produkt dostal název Sumo, protože připomíná tradiční oblečení japonských bojovníků. Stejně jako jednorázové plenky, slibují Sumo plenky dobrou absorpci zajištěnou vnitřní vrstvou. Vnější vrstva pak má zajistit nepromokavost.

Produkt musel být snadno biologicky rozložitelný a největší výzvou pro autorku tak bylo vymyslet způsob uchycení plenek, aniž by bylo potřeba využít tradiční elastické pásky, které jsou vyráběny z plastu. Řešením bylo speciální propletení přírodní příze, které této přízi dodá potřebnou pružnost.

Celý projekt již dosáhl odborného uznání. Autorka letos vyhrála prestižní James Dyson Award, která je udělována zajímavým a pokrokovým designovým řešením. Otázkou je, kolik z rodičů bude ochotno obětovat své pohodlí a udělat tak něco pro naši planetu.
zdroj obrázku: dezeen.com
Líbil se vám článek? Odměňte nás sledováním naší stránky na Facebooku. Děkujeme.


Michal Palas
Ekonom, vášnivý sportovec a fanoušek moderních technologií.
Vstup do diskuze