Pokud něco dokonale „vyčmuchá“ původ vaší nemoci, pak je to nová technologie, vyvinutá výzkumným týmem z Warwick University. Ten dal zrod přístroji, který by mohl pomoci v boji s rostoucí hrozbou masového využívání antibiotik. Tento fenomén silně napomáhá vzniku silně rezistentních bakteriálních kmenů, které nadměrné využívání antibiotické léčby „školí“ vůči lidskému tělu v širokém spektru onemocnění. To by z teorie stačilo. K čemu je tedy „nos“ dobrý?
Technologie umožňuje lékařům rychle diagnostikovat nachlazení, nebo chřipku, tedy běžná virová onemocnění, na která jsou antibiotika krátká. Elektronický „nos“ analyzuje vzorek poté, co pacient vydechne do dýchací trubice, podobně jako při policejní dechové kontrole.
Technologie následně vyhodnotí obsažené chemické láky, které identifikují přítomnost bakterií. Profesor James Covington z Warwick University, který tento elektronický „nos“ vyvinul řekl, že doufá, že by přístroj mohl do budoucna snížit počet vydaných receptů na předepsaná antibiotika odlišením chorob virového původu.
V průběhu 18 měsíců bylo ze 7 nemocnic přijato 1112 respondentů, kteří tuto technologii testovali. Výsledky projektu, zvaného BreathSpec ukazují, že přístroj dosahuje přesnosti až 80%. Například z testovaného vzorku 520 pacientů s infekcí dolních cest dýchacích technologie odhalila 272 nebakteriálního původu.
Líbil se vám článek? Odměňte nás sledováním naší stránky na Facebooku. Každá práce něco stojí a bez vaší podpory se neobejdeme. Děkujeme.
Zdroj: Engineering and Technology


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze