Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) oznámila, že do roku 2035 zastaví financování a samotné provádění studií, které zahrnují testování na savcích. Její současný ředitel, Andrew Wheeler uvedl, že cílem EPA je do roku 2025 snížit dotace, které na takové experimenty směřují o 30 procent a do roku 2035 testování na savcích zcela zamezit.
Poté bude jakýkoli výzkum využívající savce nucen získat souhlas vedení EPA. Rozhodnutí vyvolalo smíšené reakce. Někteří jej chválí jako krok vpřed za práva zvířat. „Testování na zvířatech je často kruté a bolestivé. Mimo jiné jsou výsledky takto prováděných výzkumů omezeně aplikovatelné ve prospěch lidského zdraví,“ uvedl ve zprávě kongresman EPA, Matt Gaetz.
Proti těmto argumentům vystupují názory opačného rázu, které tvrdí, že rozhodnutí bylo zbrklé a člověka může do budoucna vystavit život ohrožujícím chemikáliím. „Ukončení experimentů na savcích umožní potenciálně nebezpečným chemickým látkám proniknout do životního prostředí a spotřebních výrobků,“ řekla na adresu prohlášení EPA výzkumnice Národní rady pro obranu zdrojů (National Resources Defense Council), Jennifer Sassová.
„Ocitáme se v pozici, ve které nebudeme ve Spojených státech moci regulovat pohyb chemických látek,“ dodala vědkyně University of Massachusetts Amherst, Laura Vadenbergová.
Celkový počet zvířat, použitých v testovacích studiích předložených EPA, přesahuje ročně 100 tisíc. Pro ně jsou pak nejčastěji používáni králíci, myši, morčata i psi.
Zdroj: The Scientist
Líbil se vám článek? Odměňte nás sledováním naší stránky na Facebooku. Každá práce něco stojí a bez vaší podpory se neobejdeme. Děkujeme za ni.


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze