Covid-19 představuje pro asijskou společnost obrovský problém a je potenciální hrozbou pro celý svět. Avšak na všem špatném bychom mohli zkusit nalézt něco dobrého. V tomto případě pozorujeme snížení produkovaných emisí, a tedy pozitivní vliv na životní prostředí, jak uvedla analýza na serveru Carbon Brief.
Podle studie způsobila epidemie sníženou poptávku po uhlí a ropě. Jak uvedl server ScienceAlert, produkce emisí na území Číny se snížila o 100 milionů metrických tun za poslední dva týdny a produkce energie z tepelných elektráren dosáhla nejnižších hodnot za poslední čtyři roky.
Čína je největším importérem a konzumentem ropy a průmyslovým gigantem. Celková situace v Číně přináší pokles ve výrobě napříč firmami. Může za to i prodloužené volno, které navazuje na čínský nový rok. Kvůli němu došlo k poklesu produkce v průmyslovém sektoru o 15-40 % a železárny jsou na svém pětiletém minimu.
Avšak každá mince má dvě strany. Předpokládá se, že s postupným ústupem epidemie se továrny uchýlí k maximalizaci své výroby. Což bude mít opačný efekt a doufejme, že dramaticky nepřesáhne "normální" produkci emisí v Číně. Pozitivní dopad na životní prostředí je tak pouze dočasný.
Zdroj: https://www.carbonbrief.org/analysis-coronavirus-has-temporarily-reduced-chinas-co2-emissions-by-a-quarter
Foto: Zoya Loonohod, Unsplash


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze