Vědci z Evropské kosmické agentury (ESA) tvrdí, že objevili způsob, jakým produkovat kyslík z měsíčního prachu. Vzorky, získané z povrchu Měsíce, obsahovaly život podmiňující prvek až z 45% své hmotnosti. V měsíčním regolitu je totiž obsažen ve formě oxidů.
Tým laboratoře Evropského výzkumného a technologického centra v nizozemském Noordwijku (ESTEC), spustil prototyp své "kyslíkové továrny". Technika byla vyvinuta britskou společností Metalysis, která ji využívá k výrobě slitin kovů. "Schopnost efektivně získat kyslík ze z měsíčních zdrojů bude pro budoucí lunární osadníky naprostou nezbytností, a to jak pro dýchání, tak výrobu raketového paliva," uvedla Beth Lomaxová z University of Glasgow, která se v Metalysis s technikou seznámila v rámci svého doktorského studia a převzala její koncept.
Lomaxová, spolu s výzkumným pracovníkem ESA, Alexandrem Meurisse, podrobila svůj prototyp prvním testům. Ten nyní pracuje se simulovaným měsíčním regolitem s přídavkem roztaveného chloridu vápenatého, sloužící v reakci jako elektrolyt. Následovat budou experimenty se skutečným prachem z povrchu měsíce. Produkce kyslíku stojí na známém principu elektrolýzy roztavené soli - směs je zahřáta na teplotu až 950°C. Za průchodu elektrického proudu uvolňuje kyslík.

Elektrolýza zároveň poskytuje z roztaveného regolitu užitečný vedlejší produkt v podobě slitin kovů. Těm věnuje výzkumný tým rovněž pozornost a hledá nejefektivnější způsoby, jak je na Měsíci využít. Přestože prototyp dosáhl slibných výsledků, bude třeba na něm provést mnohé úpravy, například snížit jeho provozní teplotu. V současné době se ESA chystá vyvinout závod, který by mohl do deseti let nalézt uplatnění přímo na lunárních základních.
Zdroj: George Dvorsky, Gizmodo


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze