Představme si, že by vědci vyvinuli před 40 lety lék na rakovinu. Nikdo by o něm nevěděl, protože ho farmaceutické firmy, s vidinou ušlých zisků, zatajili. Utopie? Podobnou věc má na svědomí jeden z největších zaměstnavatelů na světě. Vědci v ExxonMobil naprosto přesně odhadli vývoj klimatické krize a výzkum zametli pod koberec. Čtyřicet let mlčení vyšlo na povrch a my můžeme doufat, že nebude mít fatální následky.
Pozadí
V 80. letech vyvinul ExxonMobil (dříve Exxon) ohromné úsilí o získání co možná nejpřesnější předpovědi klimatických změn v následujícím století. Interní dokumenty o financování společnosti uvádí, že v té době firma vydala prostředky v hodnotě poloviny ročního rozpočtu na výzkum vlivu oxidu uhličitého. Podle studie deníku Guardian je ExxonMobil jednou z dvaceti společností, které můžou za třetinu vypuštěných emisí od roku 1965. Dá se tak bez nadsázky říct, že současná situace by byla o poznání lepší, kdyby se firma nerozhodla k sobeckému zamlčování.
Poslední čtyři roky kauzu vyšetřuje především Inside Climate News. Jejich podrobná investigativní činnost přinesla znepokojivé zprávy. Shrňme si nejdůležitější body:
- V roce 1977 se začíná horlivě diskutovat o možnosti pozitivní korelace mezi zvedající se hladinou CO2 a klimatickými změnami.
- V roce 1979 začíná projekt ExxonMobil, který má za úkol sledovat množství emisí vypuštěných vlastním tankerem Esso Atlantic.
- Rok 1981 přinesl první výsledky ve sledování vlivu CO2 na prostředí.
- Dále se firma soustředí hlavně na modelování budoucí situace (projekt tankeru byl zastaven pro nedostatek financí). Zlomový rok 1982 přináší interní zprávu, ve které stojí, že ke snížení hladiny CO2 dojde teprve tehdy, pokud se sníží spotřeba fosilních paliv. Zveřejněn je rovněž graf předpovídající situaci v dalších 120 letech (viz obr. 1).

Jak můžeme vidět ve tweetu Andrew Desslera, křivky, které Exxon předpověděl, jsou nesmírně přesné v porovnání se skutečnou situací.
Prediction of the future from 1982 by @exxonmobil , along with data showing how it has actually evolved. Exxon's predictions were extremely accurate. #ExxonKnew @GeoffreySupran @NaomiOreskes pic.twitter.com/Syf8AR6XXJ
— Andrew Dessler (@AndrewDessler) May 14, 2019
Po roce 1982 firma iniciovala některé projekty, které se snažily o budoucí redukci CO2. Ani jeden nebyl úspěšný. ExxonMobil proto začal zatajovat zjištěné skutečnosti a šířit lži o možném vývoji situace. Třešničkou na pomyslném dortu byla jedna z největších nehod ropných tankerů v historii, při které z lodi Exxon Valdez vyteklo asi 40 milionů litrů ropy.
V roce 1997 byl přijat Kyótský protokol o snižování emisí. Exxon v témže roce zpochybnil dostupné vědecké výsledky a nepodpořil omezování ve spotřebě fosilních paliv. A co víc, ještě v roce 2012 vyšel ve Wall Street Journal článek napsaný Edwardem Davidem, účastníkem výzkumu Exxonu v 70. letech, ve kterém se klimatickým změnám vysmívá.
Nutno podotknout, že ExxonMobil stále popírá svojí chybu. Na stránkách společnosti věnují poměrně rozsáhlou rubriku, ve které nazývají celou situaci "politickou kampaní". Zarážející, uvědomíme-li si, že důkazů už je poměrně dost. Nové navíc přineslo nedávné soudní líčení.
Blíží se rozzuzlení?
Po zveřejnění kauzy před čtyřmi lety, se rozpoutala silná mediální kampaň, která se snaží dostat společnost pod tlak. Vedle Inside Climate News (a Los Angeles Times nebo Columbia Journalism School, kteří se kauzou také zabývají) funguje i stránka ExxonKnew (#ExxonKnew), která se snaží shromažďovat aktuální informace a zpracovávat je do srozumitelných článků. Bohužel, česká média již čtyři roky mlčí.
V říjnu roku 2019 předložili američtí demokraté dostupnou evidenci toho, co všechno se během výzkumu v ExxonMobil podařilo zjistit a zároveň utajit. Není žádným překvapením, že se do vyšetřování zapojila i kongresmanka Alexandria Ocasio-Cortez, která je zodpovědná za dokument "Green New Deal", který bojuje za změnu v boji s globálním oteplováním. Sama považuje tyto předpovědi za "strašidelně přesné".
"Co udělali bylo špatné. Několik let úspěšně šířili lži a pochybnosti o zhoršující se situaci," řekl Martin Hoffert, který byl výzkumným pracovníkem ExxonMobil. Hoffert potvrdil, že v roce 1982 vědci v ExxonMobil přesně předpověděli, že se hladina CO2 zvedne nad hranici 415 ppm v roce 2019.
Sám Hoffert si povzdechl, že firma měla zaujmout jiné stanovisko k celé věci a soustředit se na šíření jasných faktů. Své pole působnosti měla přesměrovat na využití jiných zdrojů energie.
Na druhé straně stojící republikáni přizvali jako svědka právníka Mandy Gunasekaru, který označil celou záležitost za politicky motivovanou kampaň. Nutno říct, že sám Gunasekara spoluprcuje s ropnou společností, která je financována kontroverzními bratry Kochovi. Republikánská strana zároveň stojí za faktem, že ropa je nejdůležitějším palivem, na kterém stojí celá síla Spojených států. To je sice pravda, ale klimatická krize způsobená fosilními palivy, toto může velmi rychle převrátit ve vlnu chudoby.
"Klima je víc než národ," je marné zvolání, které někdo nedávno napsal na zeď podél železnice vedoucí do Radotína. Marné je, protože pro společnosti jako ExxonMobil není klima víc než národ. Není ani víc než firma. Proto se můžeme pouze dohadovat, o kolik by byla situace lepší, pokud by studie byla zveřejněna včas.
Líbil se vám článek? Odměňte nás sledováním naší stránky na Facebooku. Každá práce něco stojí a bez vaší podpory se neobejdeme. Děkujeme


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze