Dokumenty o půdě a odpadech
Dokument Nech půdy žít, který měl v únoru premiéru v České televizi, seznamuje diváky s plejádou půdních organismů a jejich nezastupitelnou prospěšností pro fungování půdy. Režie se ujal dokumentarista Ivan Stříteský a půdní biolog a vypravěč Ladislav Miko.
Stejná dvojce autorů již v roce 2016 vytvořila dokument Živý plášť Země – GEODERMA, který odpovídá na otázky, ohledně půdy, jak s těmito znalostmi umíme naložit a jak se člověk o pokožku Země stará.
Studentský dokument Kryštofa Zvolánka z loňského roku Mezi odpady se zabývá celosvětovým nekontrolovatelným růstem odpadků. Sleduje běžný život popelářů v Technických službách Zlín a společně se snaží odpovědět na otázku, jestli změna má přijít od lidí nebo jí musí stanovit zákon. Na film se můžeme podívat na webových stránkách JSNS (Jeden svět na školách) organizace Člověk v tísni. Film také slouží jako výukový materiál pro školy.
Přednášky o suchu
Pokud vás zajímá, proč trápí Českou republiku sucho a co udělat proto, aby se to změnilo, můžete si poslechnout záznam facebookové přednášky pedagoga a vědce v oboru fyzikální chemie Josefa Šedlbauera na téma Jak nevyschnout. Hovoří o 3 hlavních faktorech: nerovnoměrné rozložení srážek, oslabené tryskové proudění a neschopnosti krajiny zadržovat vodu
Webinář s Ladislavem Mikem, pedologem a v současné době vedoucím zastoupení Evropské komise v SR se věnoval tématu Půdy a rizik jejího poškozování. Na třech režimech péče o půdu vysvětluje, jak je důležité se o ni starat v souladu s přírodou.
Videokurz o změně klimatu
Nejen pro pedagogy je určen on-line kurz Klimatická změna. Vzdělávací program v roce 2019 připravil Člověk v tísni. Čeká na vás osm videí, které vás postupně provedou základními otázkami souvisejícími se změnou klimatu.
Zdroj: Autorský článek Czechsight
Foto: pixabay.com


Lucie Kirchner
Environmentální expertka, redaktorka, člověk se selským rozumem. VŠCHT Praha, Oběhové hospodářství
sledovat :
Vstup do diskuze