Lidstvo si uvědomuje, že zdravý životní styl je klíčem ke spokojenému pobytu na naší planetě. Vyvážená strava, dostatek spánku a pohybu jsou oblasti, kterým je potřeba věnovat velkou pozornost. S tím v poslední době pomáhají fitness náramky a hodinky, které dokáží monitorovat srdeční tep, počet kroků, kvalitu spánku a mají mnoho dalších funkcionalit. Apple se svými Watch momentálně vládne trhu s chytrou elektronikou, Xiaomi roste každým rokem v řádech desítek procent a očekává se, že toto odvětví bude růst i nadále. Všechny výrobce spojuje jedna nevýhoda - nutnost nabíjení baterie.

Právě nutnost nabíjení eliminuje nový objev vědců z kalifornského technologického institutu. Ti přišli na způsob, jak získat energii přímo z potu, který je vylučován nositelem fitness senzoru. Kyselina mléčná, která je součástí potu, je absorbována obdobou palivových článků, které jsou tvořeny částicemi uhlíku s platinovo-kobaltovým katalyzátorem. Enzym, který je obsažen ve flexibilním senzoru, poté rozkládá kyselinu mléčnou. Ta je následně smíchána s kyslíkem z okolního vzduchu. Výsledným produktem je voda a kyselina pyrohroznová.
Vědci z Caltech dokáží díky těmto bio článkům a biologickému materiálu získat dostatečně stabilní tok energie, který stačí nejen k napájení monitorovacích senzorů, ale také Bluetooth vysílače. Ten poslouží pro komunikaci a zvládne přenos dat na delší vzdálenosti než technologie NFC (Near Field Communication). Fitness tracker by byl aplikován přímo na kůži nositele a podle slov Wei Gao se výdrž pohybuje v řádu několika dní. Velkou neznámou je možnost použití v komerčním produktu a také jeho případná cena.
Zdroj: New Atlas
Foto: Unsplash.com, caltech.edu

David Skopal
Jsem copywriter a marketingový nadšenec ze zlínského kraje, který je zapálený fanoušek smartphonů a mobilních technologií. Mám rád kvalitní jídlo, dobrou náladu a badminton.
sledovat :
Vstup do diskuze