Nádorová onemocnění představují jedno z největších nebezpečí 21. století. Porozumění mechanismům fungování našeho imunitního systému odkrývá nové možnosti, pomocí kterých můžeme nádorům čelit.

S novým objevem přichází kalifornští vědci, kteří odkryli důležitou roli genu Siah2, jež by mohla významně usnadnit léčbu pacientů trpících zhoubným kožním nádorem.

Nová vědecká studie zabývající se maligním melanomem, což je jeden ze zhoubných nádorů kůže, objevila slabé místo našeho imunitního systému. Tím slabým místem je funkce genu Siah2, která mnohdy nedovolí našemu imunitnímu systému, aby se s nádorem sám popral.

Momentálně se maligní melanom léčí protilátkou proti molekule PD1, avšak tato terapie je účinná pouze ve 40% případů. PD1 molekula se nachází na některých typech našich bílých krvinek a stará se o to, aby se náš imunitní systém nevymkl kontrole. U zdravého člověka je tato funkce velmi vítaná, mnohé nádory však také umí skrz PD1 molekulu ovládat imunitní systém a cíleně ho tak utlumovat, aby proti nádoru nebojoval. Protilátka proti PD1 molekule dokáže molekulu zablokovat, a tak nabudit imunitní systém, aby se s nádorem popral sám. Rakovinné buňky však dokážou velmi rychle mutovat, proto na léčbu často vzniká rezistence.

Odpovědí na otázku rezistence by mohla být nová vědecká studie zabývající se rolí genu Siah2 v protinádorové imunitě. Vědci zjistili, že nádor u geneticky modifikovaných myší bez genu Siah2 v jednom z osmi případů ustoupil. Ještě lepších výsledků bylo dosaženo, když byly myši bez Siah2 genu léčeny protilátkou proti PD1. V tomto případě ustoupil nádor u pěti myší ze sedmi.

Zatím se jedná o první studii, ze které vyplývají přímé důkazy o roli genu Siah2 v protinádorové imunitě; autoři studie však prozradili, že se chystají hledat lék, který by zablokoval produkt genu Siah2, což by představovalo velkou naději pro pacienty, na které dosavadní léčba nezabírá.

Zdroj: Ze’ev A. Ronai at al., Nature Communications