Vysoce účinný solární absorpční film - ten vyvinuli vědci z australské Swinburne University of Technology na Centre for Translational Atomaterials. Film absorbuje sluneční světlo s minimálními tepelnými ztrátami a rychle se v otevřeném prostředí zahřívá až na 83°C. Práce byla publikována v časopise Nature Communications.
Grafenový film má díky tomu velký potenciál pro využití ke sběru sluneční energie, odsolování mořské vody nebo čištění odpadních vod. Prototyp nazvaný SGM prokázal rovněž svou tepelnou stabilitu. Vědci ze Swinburne představili i nízkonákladovou výrobní strategii, kterou lze materiál vyrábět pro praktické použití.
"V naší předchozí práci jsme představili grafenový film o síle 90 nm," říká profesorka Baohua Jia, ředitelka Centre for Translational Atomaterials. "V nové jsme tloušťku snížili na 30 nm a minimalizací tepelných ztrát tak zvýšili výkon." Hlavní autor studie, doktor Keng-Te Lin dodává, že grafenový film dosahuje efektivity sběru slunečního záření až z 90,1%. To z něj dělá výrazně konkurenceschopnou technologii využitelnou v obnovitelné energetice.
Originální publikace: https://phys.org/news/2020-03-graphene-solar-opportunity-efficient-thermal.html
Zdroj: phys.org, Nature Communications, zdroj titulní fotografie: Artem Egorov

- TECHNOLOGIE
- Technology
- ENERGIE
- ENERGY
- SUSTAINABILITY
- UDRŽITELNOST
- SOLARNIENERGIE
- SOLARENERGY
- GRAFEN
- GRAPHENE

Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze