Jak se z osmileté dívky se zájmem o ekologii stala tváří boje za ochranu klimatu, mnohými nenáviděnou fanatičkou, vůdcem čtyř milionů demonstrantů a kandidátkou na Nobelovu cenu za mír.
Světově známá švédská aktivistka Greta Thunberg vystoupila se svým projevem 23. září v New Yorku v rámci klimatického summitu OSN. Šestnáctiletá Greta se ve své řeči razantně opřela do světových lídrů se slovy: „Svými prázdnými prohlášeními jste mi ukradli mé sny a mé dětství." Emotivní projev, který můžete shlédnout v přiloženém videu níže, opět rozvířil vášně mezi jejími podporovateli a odpůrci. Druzí jmenovaní často neváhají na Gretu útočit skrze její duševní onemocnění (dívce byl před čtyřmi lety diagnostikován Aspergerův syndrom).
Pojďme se podívat na cestu mnohými nenáviděné Grety z nespokojené studentky na tvář světového hnutí za ochranu klimatu. Dívka, která tvrdí, že se zajímá o životní prostředí od svých osmi let, začala v srpnu 2018 každý pátek stávkovat za ochranu klimatu. V prosinci pak vystoupila na konferenci OSN v polských Katowicích.

V březnu roku 2019 se k jejímu pátečnímu protestu přidalo již více než milion studentů po celém světě. Greta byla v březnu zároveň členy Norského parlamentu nominována na zisk Nobelovy ceny za mír. Popularita švédské studentky nadále rostla, což vedlo až k cestě Grety přes Atlantik na palubě bezemisní plachetnice. V souvislosti s plavbou se vyrojila spousta expertů/odpůrců popisujících, že taková plavba je vlastně mnohem méně ekologická než let přes Atlantik. Ať je to pravda nebo ne, opět šlo o krok, který přitáhl obrovskou pozornost lidí po celém světě.
Ve Spojených státech amerických se Gretě dostalo pocty navštívit například bývalého amerického prezidenta Baracka Obamu. 20. září pak došlo k celosvětovým protestům za ochranu klimatu, kterých se účastnilo kolem 4 milionů lidí. 23. září kromě svého proslovu podala Greta spolu s 15 dalšími dětmi právní stížnost proti Brazílii, Francii, Německu, Argentině a Turecku, které patří mezi největší světové znečisťovatele ovzduší.

Jakkoliv může tato stížnost působit úsměvně, skutečností je, že zmíněné země se zavazují chránit práva dětí. Podepsané mezinárodní smlouvy umožňují tyto země vést k právní zodpovědnosti, pokud svojí politikou ohrožují dětské životy. Nadměrné znečišťování planety pak může být snadno interpretováno jako poškozování životů mladé generace. Zajímavé je, že nejde zdaleka o první právní stížnost mladé generace proti jednotlivým státům. V minulosti došlo již například k žalobám proti Spojeným státům americkým, Nizozemsku, Kolumbii, Pákistánu, nebo třeba Belgii. V několika případech dokonce žalobci uspěli se svými stížnostmi.
Otázkou zůstává, proč zrovna Greta. Co vedlo k tomu, že se právě tato dívka stala tváří ekologického hnutí? Jedná se o výjimečnost švédské dívky, nebo se prostě zrovna jen hodila ekologickým hnutím, které si z ní udělali svoji loutku? Tak jako tak, Greta během jednoho roku získala pozornost milionů lidí, kteří se začínají více zajímat o životní prostředí. Zároveň ale získala také mnoho odpůrců a pro mnohé jsou její emotivní vystoupení jen důvodem považovat ekologii za nesmyslný fanatismus.
Líbil se vám článek? Odměňte nás sledováním naší stránky na Facebooku. Děkujeme.
zdroj úvodního obrázku: ted.com


Michal Palas
Ekonom, vášnivý sportovec a fanoušek moderních technologií.
Vstup do diskuze