V posledních týdnech se těší velké oblibě různé interaktivní mapy, na kterých může uživatel sledovat šíření koronaviru ve světě. Jedním z prvních projektů byla mapa z dílny Johns Hopkins University, která nabízí údaje o počtu nakažených, uzdravených, a zesnulých pacientů a sama o sobě je pro uživatele zcela neškodná. Její popularity ale využili tvůrci škodlivého softwaru (tzv. malware), jak upozornil například server Fastcompany. Mnohé bezpečnostní firmy zachytily podvodné emaily, které nabízejí zdařilou kopii mapy. Ve chvíli, kdy uživatel otevře přílohu emailu, nainstaluje si do svého zařízení malware, který se následně snaží krást citlivá data. Zaměřuje se samozřejmě na vaše hesla, údaje o kreditní kartě apod.
Má jít o výtvor z dílny hackera vystupujícího na ruských fórech, jak na svém blogu upozornil expert na kybernetickou bezpečnost Brian Krebs. Další ukázkou šíření malware jsou například podvodné emaily nabízející falešný dokument údajně vydaný mongolským ministerstvem zdravotnictví. Zatímco šíření malware v podvodných emailech je běžnou praxí, není až tak těžké se tomuto způsobu nákazy bránit. Stačí neotvírat přílohy nevyžádaných emailů. V takovýchto případech doporučujeme zprávu nahlásit jako spam a smazat již po přečtení jejího předmětu.
Dalším rizikem jsou ale webové stránky, které opět nabízejí aktuální mapu dění kolem koronaviru a zároveň šíří podobný malware. Podle serveru Fastcompany odhalila izraelská firma Check Point 4 tisíce nových domén zaměřených na koronavirus, přičemž 3 % z těchto webů obsahovaly malware. Doporučujeme tedy obezřetnost a návštěvu pouze prověřených stránek.
Zdroje:
https://krebsonsecurity.com/2020/03/live-coronavirus-map-used-to-spread-malware/
Fastcompany
Úvodní obrázek: Unsplash


Michal Palas
Ekonom, vášnivý sportovec a fanoušek moderních technologií.
Vstup do diskuze