Dimethyltryptamin, známý také jako DMT, je rostlinné psychedelikum, které se ve stopové míře vyskytuje i v lidském těle. Je známo, že je přirozeně produkováno savčími neurony a může přispívat k některým funkcím našeho mozku, například učení a uchování paměti.
Nový výzkum, publikovaný v časopise Translational Psychiatry, odhalil, že DMT může podporovat mozkovou plasticitu a vyvolat tvorbu nových neuronů. Prací, které poukazují na možnost využívání halucinogenů v medicíně, se v posledních letech objevuje jako hub po dešti a my jim rádi věnujeme pozornost. Vraťme se však k DMT...
Ayahuasca je rostlinou, o které je známo, že byla hojně využívána v náboženských rituálech jihoamerických indiánů. DMT je její hlavní psychoaktivní látkou. Díky svým krátkým, ale poměrně silným halucinogenním vlastnostem stala předmětem rozsáhlého výzkumu.
Pokrok ve studiu medicínského využití psychedelik prozradil, že látky, jako je často zmiňovaný psilocybin, mohou efektivně pomáhat v léčbě depresí. Výzkum sloučenin obsažených v ayahuasce přinesl podobné výsledky. Vědci předpokládají, že jejich pozitivní vliv na duševní zdraví vychází ze schopnosti stimulovat neurogenezi, tedy produkci nových neuronů. Španělští vědci, kteří výzkum provedli, aplikovali DMT laboratorním myším u kterých skutečně došlo ke zvýšené produkci neuronů.
Použití DMT mělo reálný funkční dopad. Během 21 dnů se u myší výrazně zlepšila schopnost učení a tvorby paměťových stop. Za tímto pokrokem stojí nadprodukce hipokampálních neuronů. Hipokampus totiž hraje v procesu tvorby paměti zásadní roli. Tato zjištění potvrdila starší výzkumy, které zjistily, že neurogeneze v hipokampu hraje v tomto procesu zásadní roli.
Španělští vědci se rovněž rozhodli zjistit, jakým mechanismem je toho dosaženo. Obecně je předpokládáno, že halucinogenní vlastnosti většiny psychedelik jsou způsobeny stimulací mozkových serotoninových receptorů 5-HT2A. Nový výzkum ukázal, že neurogeneze může být zprostředkována prostřednictvím receptorů sigma-1 (S1R), které DMT ovlivňuje. Vědci rovněž potvrdili, že neurogenní účinek lze účinně blokovat, pokud je myším podán antagonista S1R receptoru.
"Schopnost ovlivňovat plasticitu mozku skýtá velký terapeutický potenciál pro širokou škálu psychiatrických a neurologických poruch, včetně neurodegenerativních onemocnění," říká José Ángel Morales, jeden z hlavních autorů práce.
Originální publikace: https://www.nature.com/articles/s41398-020-01011-0
Zdroj: New Atlas, zdroj titulního obrázku: JR Korpa, Unsplash


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze