Včely mají k elektřině důvěrnější vztah, než byste čekali. Detekují změny v elektrických polích, díky čemuž se dokáží orientovat v prostoru a vyhledávat květiny, kolem kterých se slabé elektrické pole nachází. Mimo to, statické náboje pomáhají pylu ulpívat na tělech včel, která nesou slabý kladný náboj vlivem tření křídel o vzduch během letu. Avšak to, jaký vliv mohou mít včely a jiný hmyz na atmosférický elektrický náboj, nebylo dosud zkoumáno.

„Vždy jsme sledovali, jak fyzika ovlivňuje biologii, ale v určitém okamžiku jsme si uvědomili, že biologie může také ovlivňovat fyziku,“ líčí Ellard Hunting, první autor nové studie publikované v časopise iScience. „Zajímá nás, jak různé organismy využívají statická elektrická pole, která jsou prakticky všude v životním prostředí.“

Jako první krok, vědci z University of Bristol a University of Reading měřili elektrická pole v blízkosti rojících se včel. Tým umístil zařízení monitorující elektrického pole poblíž úlů a následně zaznamenával jeho změny, když se včely začaly rojit. Výsledek byl jednoznačný, rojící se včely zvýšily atmosférickou elektřinu o 100 až 1000 voltů na metr, v závislosti na hustotě roje. Atmosférický elektrický náboj ovlivňuje klíčové procesy jako je agregace kapének, či pohyb prachových částic.

Z tohoto výchozího bodu pak tým vyvinul model, který by mohl extrapolovat vliv jiného hemžícího se hmyzu na atmosférický elektrický náboj. Podle tohoto modelu mají největší dopad sarančata, protože jejich roje mohou zahrnovat extrémní množství jedinců. Dle predikcí, v závislosti na hustotě roje mohou některé druhy hmyzu produkovat podobné atmosférické elektrické náboje jako bouřkový mrak.

Tým říká, že vliv hemžícího se hmyzu na atmosférické elektrické pole je faktor, který je v současnosti v klimatických modelech a modelech pro predikci počasí přehlížen. Výzkumníci navíc vyslovili hypotézu, že i jiné organismy, jako jsou ptáci a mikrobi, mohou mít na atmosférickou elektřinu podobný efekt.

Originální publikace: iScience (impact factor 6,107)

Zdroj: New Atlas

Zdroj titulního obrázku: FAO emergencies, Flickr

Další zajímavosti z hymzí ríše na CZECHSIGHT:

Komárům jen tak neunikneme. Vědci popsali podstatu jejich spolehlivého čichu
Letní večer, posezení u ohně s přáteli… a komáry! Dlouhé oblečení nepomáhá, někdy ani repelent, utíkat už vůbec ne. Proč nás komáři vždy a všude „vyčmuchají“? Na to odpověděli vědci v nové studii.
Téměř neviditelný motýl s průhlednými křídly – vědci odhalili jeho tajemství
Křídla motýlů nemusejí být jen pestrobarevná a se zajímavými obrazci. Mohou být také neviditelná. V nejnovější studii vědci ukázali, jak taková průhledná křídla „motýla se skleněnými křídly“ vypadají. Objev může být využit při vývoji solárních panelů nebo čoček optických přístrojů.