NASA zveřejnila snímek malé části tlakové vlny supernovy Cygnus, zachycenou Hubbleovým teleskopem. Na snímku je vidět část supernovy, která vypadá jako stuha.
Supernova Cygnus se nachází asi 2.400 světelných let daleko od Země. Asi před 10 000-20 000 lety vybuchla v souhvězdí labutě hvězda, která byla asi 20x větší, než naše Slunce. Výbuch způsobil masivní tlakovou vlnu, která se stále rozpíná o rychlosti 350 km/s. Pozůstatky hvězdy se rozšířily z centra výbuchu už do vzdálenosti 60 světelných let.
Supernova se jmenuje Cygnus podle své polohy. Nachází se v severní části souhvězdí Cygnus (souhvězdí Labutě) a aktuálně zabírá prostor asi 36x větší, než jaký má Měsíc v úplňku.
„Stuha“, která je na snímku vidět, je podle NASA důsledek interakce materiálu vyvrženého z hvězdy, spolu s mezihvězdným materiálem o nízké hustotě. Oboje tlačí rázová vlna, která následně vytváří onu strukturu, která se podobá stuze.
Supernovy se odehrávají jen velmi zřídka. Výzkumníci odhadují, že v galaxiích podobné naší Mléčné dráze, se vyskytnou jen 2-3 supernovy každých 100 let.
Hubbleův teleskop byl vyslán na oběžnou dráhu Země v roce 1990. Stárnoucí satelit měl v minulosti problémy, nicméně ani po 30 letech služby nepřestává zachycovat jedinečné snímky okolního vesmíru. Celkem provedl více než 1,3 milionu pozorování a fotografuje většinou velmi vzdálené galaxie, mlhoviny a hvězdy. Jen výjimečně zachytí i planety blíže k Zemi, snímky jsou v tom případě velmi detailní.
Poslední takové snímky zveřejnila před měsícem NASA, kdy Hubbleův teleskop zachytil Saturn v zatím nejdetailnějším záběru: https://www.czechsight.cz/hubbleuv-teleskop-poridil-neuveritelne-detailni-zabery-saturnu/
Zdroj: https://www.techexplorist.com/
Obrázek: NASA


Jacqueline Bernasová
Humanistka, co se snaží vidět svět v co nejširších kontextech. Nenapravitelný snílek milující knihy a filmovou hudbu. Univerzita Karlova.
Vstup do diskuze