Indie plánuje v blízké budoucnosti vytvořit svou vlastní vesmírnou stanici, pomocí které chce studovat hlavně Slunce a Venuši. Vesmírná stanice je důsledkem velkého progresu, který země dělá v rámci vesmírných technologií.
Vybudování vesmírné stanice má, podle indické vlády, probíhat současně s plánováním projektu Gaganyaan. Jedná se o první indickou vesmírnou misi s lidskou posádkou. Projekt byl naplánován na rok 2022. Nejdená se o náhodné datum. Připomenuty tím budou oslavy 75. výročí nezávislosti na Velké Británii. Celá mise Gaganyann stojí do této chvíle již 1,5 miliardy dolarů.
"Musíme udržet projekt Gaganyaan i poté co misi spustíme. Proto Indie plánuje postavení své vlastní vesmírné stanice", řekl předseda Indické orgnizace vesmírného výzkumu (ISRO) Kailasavadivoo Sivan.
Na tiskové konferenci bylo také řečeno, že je pro ně velice důležité mít samostatnou stanici. Budou tak například schopni vypustit malý modul pro experimenty s mikrogravitací. "Vzhledem k tomu, že navigace, komunikace a zkoumání Země jako takové je dnes pro všechny téměř samozřejmost, jsou projekty jako Chandrayaan, Mangalyaan a Gaganyaan přesně to co potřebujeme. Zkoumání Měsíce, Marsu a Venuše dokáže zaujmout mladé nadějné vědce."
V misi Gaganyaan je v plánu poslat do vesmíru dva až tři lidi na maximální délku sedmi dní. Modul bude umístěn ve výšce 300-400 km.
Zatím není jasné, jak a kdy přesně by měla stanice vzniknout. Podle počátečních dohadů se bude jednat o horizont pěti až sdmi let po misi Gaganyaan.
Na pozadí mise Gaganyaan ISRO odhalila další s názvem Aditya-L1. Tento projekt by měl studovat Slunečná koronu a její dopad na změny klimatu na Zemi. Podobná mise by měla být cílena i na Venuši. Jsout to poměrně svérázná a odvážná rozhodnutí. Navíc byla oznámena den poté co Indie odtajnila datum jejich mise přistání na Měsíci. Stane se tak teprve čtvrtou zemí, které se to povede.


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze