Intel je jednou z největších technologických firem současnosti. Stejně jako další společnosti i Intel již dlouhou dobu investuje do vývoje umělé inteligence. Tento gigant vyrábějící procesory a čipy všeho druhu se chystá uzavřít akvizici izraelského startupu Moovit, který stojí za aplikací sledující vývoj dopravy v jednotlivých městech a podle její hustoty dokáže naplánovat časově nejefektivnější trasu. Tuto aplikaci používá přes 800 milionů lidí po celém světě a Intelu se bude hodit do portfolia svých služeb spojených s dopravou budoucnosti.

Právě Intel byl jednou z firem, která Moovit v začátcích finančně podporovala. V Izraeli, odkud Moovit pochází, je dokonce centrum vývoje autonomních vozidel Intelu. Jádro tvoří společnost Mobileye, kterou Intel koupil v roce 2017 za 15,3 miliardy dolarů (téměř 400 miliard Kč). Zatím není jasné, jaký bude mít Moovit v tomto centru úkol, ale jejich vyspělý algoritmus a umělá inteligence vývoje dopravy bude hrát důležitou roli ve strategii Intelu, která je spojena s autonomními vozidly.

Moovit byl již v minulosti podporován Intelem a tato akvizice se jeví jako logický tah křemíkového velikána. Pár let zpátky byla hodnota tohoto startupu zhruba 500 milionů dolarů, ale v posledních dvou letech Moovit rychle rostl a nabízená miliarda dolarů se jeví jako adekvátní nabídka. Technologie a knowhow izraelské společnosti využívá i Uber k tomu, aby se jejich řidiči dostali co nejrychleji z bodu A do bodu B. Nir Erez, zakladatel a stávající CEO společnosti Moovit, zvěsti o akvizici nevyvrátil, ale ani nepotvrdil. Podle zpráv by se ale mělo jednat o uzavřený obchod a čeká se jen na povolení a schválení úřady.

Zdroj: techcrunch

Zdroj obrázků: moovit.com, techcrunch.com