Bylo by možné doslova vyluxovat atmosféru, podobně jako nečistoty příručním vysavačem? Tým inženýrů z MIT tvrdí, že objevil způsob, jak oxid uhličitý z atmosféry extrahovat a dát světu tak novou zbraň v boji proti změně klimatu. Mnoho vědců tvrdí, že vyvinutí technologie zachycující atmosferický uhlík je pro zamezení nejhorších dopadů klimatických změn klíčové. Doposud však nebyla zkonstruována taková, která by fungovala dostatečně efektivně, aby byla nasazena v praxi.
Tým vývojářů založil společnost Verdox, prostřednictvím které hodlá svou technologii komercializovat. Pojďme se ale podívat blíže na její fungování! Technologie stojí na principu proudění vzduchu kolem elektricky nabité desky uhlíkových nanotrubic. Díky ní je schopen doslova vysát CO2 z atmosféry za velmi nízké energetické náročnosti.
To zní každému obyčejnému smrtelníkovi poměrně abstraktně. Pokusíme se vám fungování technologie přiblížit pomocí níže přiloženého videa. Vzduch vstupuje z pravého horního rohu do jedné ze dvou komor, které představují šedé obdélníkové struktury. Ty obsahují elektrody, které oxid uhličitý přitahují a vzduch od něj tak "luxují". Proud vzduchu následně přechází do druhé komory a nahromaděný oxid uhličitý přenese do samostatné skladovací nádrže, kterou můžete vidět vpravo na obrázku.

"Technologie je navržena tak, aby dokázala odstranit oxid uhličitý ze vzduchu, ale zároveň dodat odvětví, které se bez něj neobejde, například v zemědělství," uvádí inženýr MIT, Alan Hatton.
Kdy se nasazení této novinky dočkáme v praxi?
Líbil se vám článek? Odměňte nás sledováním naší stránky na Facebooku. Každá práce něco stojí a bez vaší podpory se neobejdeme. Děkujeme.
Zdroj: MIT News


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze