Vědci z Tokijské univerzity sestrojili robotický prst, který je stejně jako filmový kyborgský vrah v podání Arnolda Schwarzeneggera pokrytý živou lidskou kůží. Cílem výzkumníků je jednoho dne vytvořit roboty, kteří vypadají jako skuteční lidé.

„Super realisticky vyhlížející roboti by mohli bez problémů komunikovat s lidmi v odvětví lékařské péče nebo služeb,“ popisuje biohybridní inženýr Shoji Takeuchi, který tým vědců vedl. Výsledky jejich výzkumu byly prezentovány v prestižním časopisu Matter.

Zdroj: 10.1016/j.matt.2022.05.019

Pokrývání robota kůží probíhalo tak, že vědci robotický prst ponořili do směsi kolagenu a buněk lidské kůže nazývané dermální fibroblasty. Z této směsi se zformovala základní vrstva kůže neboli dermis, pokrývající prst. Poté následovalo přidání lidských keratinocytových buněk, čímž se vytvořila vnější vrstva kůže neboli epidermis. Takovýto ekvivalent lidské kůže je životaschopný – po dvou týdnech od jeho vytvoření kůže pokrývající prst dosahovala tloušťky několika milimetrů, což je tloušťka srovnatelná s tloušťkou skutečné lidské kůže.

Tato laboratorně vyrobená kůže je dostatečně pevná a pružná, aby vydržela ohýbání robotických prstů. Mimo to se zdá, že kůže má také dobře samouzdravovací schopnosti – když vědci udělali na robotickém prstu malý řez a zakryli ho kolagenovým obvazem, kožní fibroblastové buňky spojily obvaz se zbytkem kůže během týdne, čímž došlo k zahojení.

„Jedná se o velmi zajímavou práci a důležitý krok vpřed, co se týká této oblasti robotiky,“ říká Ritu Raman, inženýrka prestižního Massachusetts Institute of Technology (MIT), která se rovněž zabývá vývojem robotů s živými součástmi, na této studii se však nepodílela. „Biologické materiály jsou v tomto ohledu atraktivní, protože mohou dynamicky vnímat své prostředí a přizpůsobovat se mu.“ V budoucnu by ráda viděla verzi živé robotické kůže s nervovými buňkami, které by robotům umožňovaly lépe si uvědomovat své okolí.

„Prozatím však není možné, aby robot svůj nový laboratorní „oblek“ nosil venku,“ poznamenává Raman. Kůži je totiž potřeba intenzivně vyživovat, aby přežila a mohla se dále rozrůstat. V praxi to znamená v podstatě namáčet robotický prst pokrytý kůží v cukrech, aminokyselinách a dalších složkách, které kožní buňky potřebují k přežití.

Originální publikace: Matter (impact factor 15.59)

Zdroj: ScienceNews

Zdroj titulního obrázku: ThisisEngineering RAEng, Unsplash

Další novinky z robotiky na CZECHSIGHT:

První žijící roboti, kteří se dokáží množit
Malé živé stroje zvané “xenoboti” dokáží vytvářet své kopie. Stroje, které vypadají jako Pacman jsou vyrobené z žabích buněk. Nově popsaná forma replikace nabízí vhled do navrhování biologických robotů, kteří se budou sami množit.
Streamující brouk dokumentuje život hmyzu z první osoby
Použití robotů pro ekologický výzkum je zcela revoluční přístup, který nám může do budoucna prozradit o fungování přírody mnohem více, než dosavadní metody. Seznamte se s miniaturním kamerovým systémem, dokumentující život hmyzu přímo ze zad hmyzu.