Průzkumné mise vesmíru nejspíše čeká zásadní změna. Japonský startup Gitai chce využít humanoidních robotů na úkor astronautů. Chtějí tak snížit riziko s cestami spojené a ušětřit na nákladech.
Pokud by došlo k zapojení humonoidních robotů do průzkumu vesmíru, ušetřila by Japonská národní vesmírná agentura až 90% nákladů spojených s výdaji astronatů při misích na vesmírné stanice. Zásadním bodem zůstává schopnost robotů dostatečně nahradit člověka.
Hlavní idea v současnosti spočívá v dálkově ovádaných robotech lidskými operátory. Ti by seděli v pohodlí vesmírné agentury a s lehkým zpožděním by kontrolovali stroje ve vesmíru. Nastalé zpoždění (1,2 s) by trochu komplikovalo práci "telepresence" robotů. Kvůli tomu je potřeba do budoucna vytvořit minimálně semiautonomní stroje. Podle japonského astronauta Naoko Yamazakiho je pomoc roborů v dalším objevování vesmíru nezbytná.
Minulý rok Gitai vytvořil demo verzi jednoho takového robota (video), který byl schopný vykonat některé zadané úkoly, avšak verze nebyla úplně dokonalá. I přesto zůstává CEO startupu, Sho Nakanose, optmistický. "Jednou budeme součástí doby, kdy lidé budou reálně pracovat ve vesmíru, ne ho pouze objevovat. Doufám, že naši roboti budou základem pro SpaceX a Blue Origin."
Zdroj: Futurism, Bloomberg
Foto: Unsplash


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze