Během mise bude sonda JUICE prozkoumávat tři ledové měsíce Jupiteru, Ganymedes (na něj se zaměří především), Callisto a Europa. Bude mapovat jejich povrch, zkoumat jejich složení a geologické procesy.
Již samotný začátek cesty sondy JUICE bude pro mnohé překvapivý. Na raketě Ariane 5 nebude vyslána přímo k Jupiteru, ale vydá se směrem ke Slunci, kdy využije gravitačních průletů okolo Země a Venuše. Ty ji nasměrují na správnou dráhu a udělí jí dostatečnou rychlost k tomu, aby dorazila na místo určení. K Jupiteru by pak měla přiletět v červenci 2031 a ke Ganymedu v roce 2034.
A proč je zajímavý zrovna Ganymedes? "Ze dvou různých pohledů. Zaprvé má magnetické pole, což je vlastnost, kterou nemají ani některé planety. Třeba Mars o to své přišel. Jeho pozorování nám poskytne řadu informací o tom, jak vzniká a jaké má vlastnosti. Zadruhé se na něm nachází podpovrchový oceán. No a tam, kde je voda, by potenciálně mohl být i život," popisuje kosmický fyzik, David Píša, v podcastu Pod čepicí.
Mise se dále zaměří na výzkum magnetosféry Jupiteru, výzkum plazmatu a částic v ní obsažených, což může přispět k porozumění vztahu mezi magnetosférou a atmosférou planety. Bude také studovat Jupiterovy prstence a atmosféru, včetně výzkumu zdejších turbulentních procesů. Z výzkumu budou vědci schopni lépe porozumět tak fundamentálním otázkám, jako je vznik planet a vesmíru.
V nejbližších letech se jedná o jednu z nejdůležitějších misí organizace ESA. Je proto zásadním úspěchem, že se na jejím startu a průběhu mohli podílet i čeští vědci. Na starosti měli vývoj části jednoho z deseti vědeckých přístrojů, který sonda ponese.
Na kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně probíhají poslední přípravy! Na čtvrtek 13. dubna v 14:15 SELČ je naplánován start obří meziplanetární sondy @ESA_JUICE (Jupiter Icy Moon Explorer) 🛰️ Proč by nás to mělo zajímat? Co je jejím hlavním úkolem? pic.twitter.com/6q4PhaKh6p
— David Pisa (@DavidPisa) April 11, 2023
Mise JUICE byla naplánována ve spolupráci ESA s různými evropskými a americkými institucemi. Na získané informace si budeme sice muset několik let počkat, avšak až bude mise u konce, veškerá data budou volně přístupná i široké veřejnosti.
Foto: NASA, Unsplash
Zdroj: redakční článek Czechsight; Pod čepicí podcast
Více z vesmíru na CZECHSIGHT:






Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze