Anahit Therapeutics - tak se nazývá kanadský startup, který v současné době dokončuje na Jamajce stavbu rozsáhlé farmy, která by měla zajišťovat produkci psychedelických hub. Ty následně hodlá využívat v klinické praxi pro výrobu moderních léčiv.
Záměrem kanadské společnosti je výstavba kultivačních zařízení, které nejen pěstují houby, ale rovněž z nich extrahují látku psilocybin. Tento psychedelický indol bychom mohli nalézt například v dobře známých lysohlávkách a je jedním z možných terapeutik, které jsou v současné době aktivně testovány pro klinické využití.
Mimo australský John Hopkins Medicine, kde je studován jeho potenciál v léčbě nádorů, úzkostí a depresí se jeho výzkumu věnují například i čeští vědci z Národního Ústavu pro duševní zdraví (NUDZ) v Klecanech u Prahy. Ti například zjistili, že u testovaných jedinců docházelo po požití psilocybinu k poklesu alfa vln v oblasti týlního laloku. Jamajská farma by proto mohla v tomto alternativním odvětví medicíny znamenat zásadní pokrok a otevřít dveře novým metodám léčby řady zdravotních problémů.
Zařízení spíše než "farmu" v pravém slova smyslu připomíná laboratoř. V ní pracovníci "zasévají" spóry hub na sterilní substrát. Po čtyřech až devíti týdnech pak vzrostlé houby sklízejí. Jaká je produkce takové farmy? Laboratoř může dát vznik přibližně 15 kilogramům psilocybinu ročně. Společnost Anahit ovšem plánuje v okamžiku dokončení prvního postavit dalších pět takových.
Je samozřejmostí, že společnost neustále čelí legislativním překážkám. Zatímco některé státy USA užívání psilocybinu povolily, v Kanadě je indol stále nezákonný. Proto svou "farmu" buduje na Jamajce, kde byla látka rovněž legalizována.
Zdroj: The Byte, zdroj titulní fotografie: Marc Markenstein, Unsplash


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze