Je stále více způsobů, jak dosáhnout udržitelné produkce energie. S novým teď přišli vědci z University of Hong Kong, kterým se povedlo vyvinout technologii produkující energii z kapek vody.
Nová studie publikovaná v časopisu Nature může být opravdovým průlomem. Díky nové metodě by vědci mohli posunout získávání energie z deště na prakticky smysluplnou úroveň. Studie ukazuje, jak pouhá jedna kapka dokáže rozsvítit stovku malých žárovek.
"Výzkum ukázal, že 100 mikrolitrů vody spuštěné z 15 cm generuje napětí 140 V," řekl člen týmu, Wang Zuankai, pro server ScienceAlert. Může se to zdát jako absurdní množství, avšak dopomohlo k němu několik důmyslných triků.

Prvním z nich je použití polytetrafluorethylenového (PTFE) filmu, který kumuluje povrchové náboje, dokud nedojde k nasycení. Jakmile se kapka rozprostře funguje jako můstek mezi hliníkovou elektrodou a elektrodou z oxidu india a cínu. Díky tomu se vytvoří uzavřená smyčka, ze které může být všechna uchovaná energie vypuštěna.
Padání kapky je pro technologii zásadní. Tento mechanismus nabízí možnost získávání energie kdekoli, kde kapky vody naráží na povrch. Může to být na palubě lodi nebo deštníku. I přes nespornou hodnotu článku, jsme ale stále pořád daleko k uvedení této techniky do každodenního života.
Foto: Mikael Kristenson, Unsplash
Zdroj: https://www.nature.com/articles/s41586-020-1985-6


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze