Potápěcí reflex, který se vyskytuje u savců, je jedinečnou sadou evolučních adaptací, které nám zbyly z doby, kdy byl ještě veškerý život v oceánech. Potápěcí reflex (nebo též plavecký reflex) je nedílnou součástí lidské přirozenosti a můžeme ho pozorovat dokonce i u novorozenců a kojenců.
Jakmile se Váš obličej dotkne vody, spustí se tzv. bradykardie – to znamená, že se Vám začne zpomalovat srdeční tep. Ukazuje se, že potápěcí reflex může zpomalit srdeční aktivitu o 10-25%. To je důvod, proč se pod vodou cítíme tak nějak klidně (pokud tedy netrpíme hydrofobií).
Studie (NCBI) ukazují, že když se Vám sníží tep, cítíte se daleko klidnější. To je také důvod, proč některé dýchací cvičení jsou velice relaxační- za pomoci kontrolovaného a pomalého dýchání se snižuje srdeční tep. I když by to bylo zajímavé, tak potápěcí reflex tu rozhodně není proto, abychom se cítili klidní.
Jak již bylo zmíněno, jedná se o evoluční záležitost. To, že se pod vodou zklidníme a zpomalí se nám tep, umožňuje zůstat pod vodou déle, než kdyby tomu tak nebylo. Zpomalení srdeční aktivity snižuje množství kyslíku vstupující do krevního oběhu, což vede k tomu, že tělo začne s kyslíkem šetřit. Vzhledem k tomu, že pod vodou nedýcháme, tak to pochopitelně dává smysl. Dalším procesem, který nastává, je odvádění krve z končetin. Krev je přesměrována do plic a dalších pro život důležitých orgánů. To pomáhá udržet si tělesnou teplotu ve studené vodě a také chrání od vysokého tlaku, který je ve větších hloubkách.
Tento reflex nalezneme u různých savců – samozřejmě těch vodních, ale také pevninských (včetně hlodavců a primátů). Další zajímavostí je, že se reflex spustí už při pouhém kontaktu Vašeho obličeje s vodou. „Cákanec“ na obličej aktivuje receptory v nose a dutinách, které skrze trojklanný nerv pošlou zprávu do Vašeho mozku „Hej, jsme pod vodou“, což vyústí k výše popsaným fyziologickým změnám. Příště, až se budete cítit vystresovaní, tak si zkuste prostě svlažit obličej vodou nebo se jděte na chvíli ponořit.
Zdroje: National Center for Biotechnology Information, theinertia


Michal Mclean
Objevovatel světových hloubek i výšek, nadšený sportovec a obdivovatel technologických vychytávek.
Vstup do diskuze