Vlci jsou charakterističtí svým vytím, které je příkladem komunikace na velké vzdálenosti. Jeho funkce jsou: lokalizace a soudržnost členů smečky, dále udržování teritoria a vyhýbání se kontaktu s cizími jedinci. V reakci na vytí vlci buď vyjí nazpět, nebo se u nich projevují různé druhy chování, jako je např. přibližování/vyhýbání se, bojovnost/submisivita nebo další vokalizační projevy jako je štěkání, kňučení a vrčení.
Psi, jakožto nejbližší žijící příbuzní vlků, vyjí také. Nicméně nevíme příliš mnoho o tom, jak psi vytí vnímají a používají. Proces domestikace se totiž promítl nejen do jejich morfologických a fyziologických vlastností, ale samozřejmě také do jejich chování (např. snížení agresivity a kooperativnost). Vědci tudíž předpokládali, že plemena, která jsou geneticky bližší svým společným předkům – vlkům, budou na vytí reagovat silněji.
Výzkum probíhal v laboratorním prostředí a spočíval v přehrávání nahrávek vlčího vytí jednotlivým zástupcům psích plemen. Podle vědců se rozdíly mezi jednotlivými plemeny měly projevit zejména v emocionálním stavu psů (např. v agresi, strachu a stresu) a v rozdílech v chováních spojených se stresem. Celkem bylo testováno 68 psů, zástupců 28 plemen. Psů z tzv. starobylých plemen (shiba-inu, sibiřský husky, aljašský malamut, akita-inu, shih-tzu, pekinéz) bylo 17.
Bude váš pes štěkat nebo výt?
„Podle našich výsledků jsou plemena, která jsou geneticky bližší vlkům (tzv. starobylá plemena), náchylnější odpovídat svým vytím na vytí vlků. Oproti tomu vzdálenější plemena (tzv. moderní plemena) obvykle reagovala štěkáním namísto vytí. Zdá se, že vytí je sice přítomno v repertoáru většiny plemen, ale kvůli změněnému sociálnímu prostředí ztratilo svou funkčnost, a proto ho moderní plemena v adekvátních situacích nepoužívají,“ uvádí spoluautorka studie Fanni Lehoczkiová.
„Předpokládáme, že starobylejší plemena, která jsou geneticky bližší vlkům, dokáží zpracovat informace zakódované ve vlčím vytí lépe než moderní plemena. Starobylá plemena, která jsme v naší studii zkoumali, tak mohou být ve stresu, když vniknou na území smečky, a vyjí, aby se jí vyhnula, stejně jako to dělají vlci,“ říká Tamás Faragó, další spoluautor studie.
Zástupci starobylých plemen reagovali na vlčí vytí také vytím, což bylo pravděpodobně dáno zvýšenou mírou stresu. Oproti tomu zástupci moderních plemen reagovali na vlčí vytí štěkáním. Zdroj: Fanni Lehoczki a Oszkár Dániel Gáti, SciTechDaily
Důležitou roli v reakci na vytí hraje věk psů
„Zajímavé je, že tento genetický vliv na vytí se vyskytuje pouze u starších psů (>5 let), což může být vysvětleno zkušenostmi nebo nějakým věkem podmíněným osobnostním efektem. V souladu s naší hypotézou je možné, že vytí, objevující se při vyšší míře stresu, je reakcí na strach – starší psi jsou bázlivější, což naznačovaly již předchozí studie, ale tyto spekulace vyžadují další zkoumání,“ dodává Faragó.
Určitou roli v chování hrají pohlavní hormony. „Zjistili jsme určitou spojitost se samčími pohlavními hormony, jelikož mezi intaktními a kastrovanými samicemi nebyl rozdíl v chování, zatímco mezi intaktními a kastrovanými samci ano. Kastrovaní samci, kteří mají nedostatek testosteronu, v reakci na přehrávky více vyjí. Předpokládá se, že kastrovaní samci jsou bázlivější, což může být v souladu s našimi zjištěními o schopnosti reagovat a o stresovějším chování. Psí vytí tedy může znamenat: ‚Mám strach, nepřibližuj se‘,“ vysvětluje Lehoczkiová.
Výsledky tedy naznačují, že domestikace významně ovlivnila chování a způsob komunikace psů. Ukázalo se, že čím menší byla genetická vzdálenost mezi psími plemeny a vlkem, o to více psi reagovali vytím, což bylo pravděpodobně dáno zvýšenou mírou stresu. Naopak geneticky vzdálenější plemena reagovala na vytí štěkáním, přičemž se předpokládá, že vytí u nich ztratilo svou funkci. Nicméně tento efekt se projevil pouze u psů starších 5 let. Navíc byla nalezena i určitá spojitost s hladinami samčích pohlavních hormonů, jelikož kastrovaní samci (s nedostatkem testosteronu) v reakci na vlčí vytí vyli více, což mohlo být dáno zvýšenou mírou strachu.
Zdroj: SciTechDaily
Originální publikace: Communications Biology, https://doi.org/10.1038/s42003-023-04450-9 (if: 6,5)
Zdroj: https://scitechdaily.com/the-wilderness-is-calling-will-your-dog-answer-extraordinary-research-on-dogs-reactions-to-wolf-howls/
Foto: Thomas Bonometti, Unsplash
Více ze zoologie na CZECHSIGHT:





Vstup do diskuze