Kladivo na infarkty - tak by se dala nazvat nanočástice, kterou vynalezli vědci z Michiganské státní a Stanfordské univerzity. Drobná partikule je totiž schopna něčeho, co může přinést rezolutní obrat v současné medicíně - rozbití plaků, které ucpávají cévy a dávají vznik infarktům.
Biomedicínský inženýr docent Bryan Smith z MSU zkonstruoval spolu se svými kolegy doslova trojského koně v nanorozměrech. Ten může být nasměrován k usazenému plaku v lidské cévě, který následně rozloží. Vzhledem ke skutečnosti, že ateroskleóza, neboli kornatění cév, představuje ve Spojených státech majoritní příčinu úmrtí, je zřejmé, že se výzkum dočká valné pozornosti.
Studie, publikovaná na stránkách prestižního časopisu Nature Nanotechnology podrobně ukazuje, jak se nanočástice přibližuje k plaku a díky vysoké specializaci je pohlcována konkrétními buňkami imunitního systému, makrofágy, které se poblíž plaku nacházejí. Jakmile pronikne do plaku, dodá "hostitelským" makrofágům látky, které stimulují pohlcování okolních mrtvých buněk. Touto aktivací imunitního systému se plak zmenší. "Donutíme zkrátka imunitní buňky, aby začaly jíst," zjednodušuje proces Smith.
Američtí vědci věří, že vyvinutá nanočástice nalezne uplatnění v praxi a sníží riziko většiny typů srdečních záchvatů s minimálními vedlejšími účinky. Jejich práce však není zcela originální. Předchozí studie již s podobnou myšlenkou pracovaly. Ovšem na rozdíl od nich se Smithův tým zaměřil na průnik částice do nitra makrofágů. Starší studie doufaly v úspěch po prostém navázání na jejich povrchové receptory, což plak nenarušovalo tak efektivně, jako nejnovější práce.
Úžasné je, že výzkum nenachází uplatnění pouze v prevenci infarktů. Pomocí této metody jsou nanočástice schopny aktivně vyhledávat i jiné buňky než makrofágy a dodávat jim tak potřebná aditiva, která potřebují. Metoda byla patentována a předpokládá se, že by se na trh dostala již koncem tohoto roku.
Zdroj: ScienceDaily

- TECHNOLOGIE
- NANOTECHNOLOGIE
- BIOTECHNOLOGY
- NANOTECHNOLOGY
- MEDICÍNA
- MEDICINE
- VĚDA
- SCIENCE
- výzkum
- RESEARCH

Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze