Stejně jako klasické tiskárny se 3D varianty liší v několika zásadních ohledech. Při jejich pořizování je dobré si důkladně promyslet, co od nich kupující očekává. Nejdůležitějšími parametry jsou technologie 3D tisku, velikost tiskové plochy, použitelný materiál, a přesnost.
Technologie je ukazatelem č. 1
Technologie 3D tisku, tedy to jakým způsobem dojde k vytištění požadovaného předmětu, je v mnoha ohledech nejdůlěžitějším faktorem. Právě na ní závisí např. cena přístroje. V roce 2020 byl nejčastějším způsobem využívaným pro 3D tiskárny tzv. Fused Deposition Modeling (FDM), který využívá kontinuálního termoplastického vlákna a tvaruje ho do požadované formy. Většinou se jedná o ty nejlacinější tiskárny, které na americkém trhu nepřesáhnou cenu 200 dolarů.
Za zmínku stojí i nejstarší typ, kterému se říká stereolitografie (SLA). Používá tekutého materiálu, kdy každá vrstva musí být vytvrzena pomocí laserového paprsku. SLA je o něco přesnější a přináší vyšší rozlišení. Což se ovšem odráží i na vyšší ceně. Podobným způsobem pracuje i technologie DLP, která místo laserového paprsku používá LCD displej. V současné době jde o nejrychlejší technologii využívanou v 3D tisku.
S rychlostí se následně pojí i přesnost. A v tomto případě neplatí, čím delší doba tisku, tím přesnější produkt. Nejpřesnější jsou většinou tiskárny, které jsou zároveň velmi rychlé, jako je tomu u těch s technologií SLA a DLP. Oproti tomu ty, které používají filamenta, pracují s menší přesností. Nejlepší jsou přesné až na 49 mikronů!
Dalším zásadním hybatelem ceny a využití tiskárny je velikost tiskové plochy. Jedná se o jednoduchou přímou úměru. Čím větší předmět potřebuji, tím větší musí být tisková plocha. Ty velké se hodí hlavně firmám vyrábějícím součástky do různých průmyslových strojů. Pro kupujícího, který se chce zabývat soukromou výrobou fantasy figurek či šperků postačí menší tiskárna.
"Boom" 3D tiskáren dokazuje i počet použitelných materiálů. Je jich opravdu hodně a každý z nich se hodí lépe na něco jiného. Při rozhodování je důležité myslet především na to, co bude nejčastějším tisknutým produktem.
Výběr tiskárny mnohdy komplikuje cena. Stále se jedná o poměrně drahé zboží, což řadu lidí odradí. Avšak i zde platí staré známé rčení: "Nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci." Na trhu lze najít spoustu levných a nekvalitních strojů, které nedisponují dlouhou životností a jejich servis se prakticky nevyplatí či není možný. Při koupi 3D tiskárny je proto výrazně výhodnější si pár tisíc navíc připlatit a zajistit si tak delší požitek při práci s ní.
Od umělých orgánů ke stavbě domů
Že 3D tisk hýbe světem dokazuje i právě probíhající pandemie. Již v v počátcích byl využit vědci z ČVUT pro snadnou výrobu respirátorů. Vedle toho o technologii roste zájem na poli vědy. Vyvinut byl funkční model lidského srdce a 3D tištěné "kůstky" by mohly zase pomoci s léčbou komplikovaných zlomenin. Lidská kostra dokonce inspirovala výzkumníky k vytvoření velmi pevného stavebního materiálu, který by šel v tisku využít. To, že stojíme na prahu 3D tištěných budov dokazuje případ z Belgie, kde došlo k vytištěníí prvního dvoupatrového domu.
Široké uplatnění 3D tiskáren v dnešní době nikoho nepřekvapí. Od součástek pro automobily po tisk umělých orgánů. Kde jejich obliba v poslední době opravdu roste jsou stomatologické ordinace. Již před nějakým časem jsme o podobném využití psali. Stomatolog či zubní technik může využít tisk k výrobě korunek či můstků. Výhodou je, že lze použít biokompatibilní materiály, které nejsou zdraví závadné. Tyto tiskárny většinou fungují na technologii SLA či DLP. U nás se jejich prodejem zabývá Fit Eurazio, český distributor tiskáren UNIZ. Jejich tiskárna Slash 2 využívá technologie DLP a k vysoké rychlosti a přesnosti přispívá i 4K displej.

Technologie 3D tisku by mohla pomoci zefektivnit práci ve stomatologických klinikách a v budoucnu přispět k levnějším variantám některých stomatologických úkonů. "Některé pryskyřice (např. zAligner) určené pro tisk neviditelných rovnátek mohou nahradit podtlakový přístroj, kterým se rovnátka standardně vyrábí a tím tak zlevnit celý proces," řekl Zbyněk Korneta z firmy Fit Eurazio v jednom ze svých rozhovorů.
Z výše popsaného vidíme, že 3D tisk má před sebou velkou budoucnost a ta nejlepší léta nás teprve čekají. Můžeme se jen dohadovat v jakém odvětví dojde k tomu nejprůlomovějšímu použití.
Autor: Petr Kašík
Foto: Se svolením Fit Eurazio


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze