Minulý měsíc byly publikovány 2 studie od vědců z Kansaské univerzity, které přinesly nové důležité poznatky ohledně přenosu nového koronaviru mezi zvířaty: domácí kočky mohou být asymptotickými přenašeči, ale naopak prase domácí pravděpodobně přenašečem být nemůže.
To, že se nejen kočka domácí, ale i jiné kočkovité šelmy mohou nakazit novým virem SARS-CoV-2, potvrdila na jaře zpráva, že se v odchovu Bronxské Zoo v New Yorku potvrdila nákaza u čtyř tygrů a dvou lvů. Nová studie ale potvrzuje, že se kočky mohou nejen nakazit, ale mohou být i přenašečem bez symptomů, a dokonce i roznést virus mezi ostatní kočky.
Profesor Jürgen A. Richt a jeho kolegové z K-State Biosecurity Research Intitute při Kansaské státní univerzitě zjistili, že i když kočky nevykazovaly žádné klinické příznaky, virus se u nich objevil ve stěrech z nosní sliznice, tlamy i konečníku. Mezi ostatní kočky se pak virus roznesl už za dva dny. Dále vědci varují, že pokud přenos mezi kočkami je takto efektivní, může to znamenat hrozbu pro veřejné zdraví a bude potřeba výzkumu, zda se od kočky může nakazit člověk nebo i jiné zvíře.
Výzkum, který se zabýval citlivostí prasat na SARS-CoV-2 prokázal, že prasata na virus citlivá nejsou a nevypadá to, že by se mezi prasaty šířil. Pokud by se ve studii prokázal opak, mohl by to být v budoucnu problém, jelikož hospodářský chov prasat hraje důležitou roli v zemědělství nejen v USA, ale i ve světě.
Richt a jeho kolegové se v budoucnosti plánují dále věnovat novému koronaviru u koček a prasat. Chtějí zkoumat, zda je u koček možná reinfekce, nebo jestli se kočky po nakažení stávají imunními.
Články: https://scitechdaily.com/are-cats-spreading-covid-19-study-finds-domestic-cats-can-be-asymptomatic-carriers-of-sars-cov-2/
https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/22221751.2020.1831405


Michaela Šťovíčková
Matka dvou koček, milovnice živé i neživé přírody, otrok vědy, studentka geologie na PřF UK.
sledovat :
Vstup do diskuze