Asi už to nebude náhoda, že se zisky z videoher dostávají před filmový průmysl. Kde se stala chyba? Jak se světový moloch jménem Hollywood připravil o svoje výsadní postavení? Už od roku 2005 je filmový průmysl pozadu a rozdíl tržeb se každým rokem násobí.
Původně se očekávalo, že herní průmysl bude spíše kopírovat ten filmový, a to jak do obsahu, tak do kvality zpracování. Tento předpoklad se však ukázal jako extrémně mylný, a to skutečně velmi. Namísto toho, aby byly hry více obrazné a stylizovaly se do formátu celovečerního filmu, šla realita zcela odlišným směrem a tituly z produkce amerických superstudií začaly spíše kopírovat herní svět, než aby to bylo naopak. Dnes, když se člověk dívá na Johna Wicka, Rychle a zběsile nebo klidně i Hru o trůny, má pocit, jako by sledoval nějakou reálnou adaptaci počítačové hry z pohledu první nebo třetí osoby, kde se s každým dílem postava zlepšuje po všech stránkách. Až doroste do nějaké absolutně absurdní formy poloboha, který vyřídí desítky až stovky nepřátel ideálně pohledem. To skutečně není něco, čeho by bylo v herním světě nedostatek. Zajímavé je, že podobnou cestou se dřív při rychlé expanzi televize vydala i tradiční rádia, která se namísto diverzifikace vrhla na obskurní pokus generovat obdobně popisný obsah jako jejich modernější a vizuálně značně obdařenější nový konkurent.
Absence odlišení samozřejmě není jediným důvodem odlivu zisků z Hollywoodu. Důvodem radikálního vzestupu herního průmyslu je zejména schopnost dynamického nacenění a zpeněžení nejrůznějších uživatelských rozšíření, doplňků a vylepšení, které hráči rádi ve svém oblíbeném titulu využijí. To v kombinaci s průběžnou migrací gamingu do mobilů a souběžným vzestupem kompetitivního esportu brzy udělá z filmařů pouze chudé příbuzné v segmentu zábavního průmyslu.
Otázkou zůstává, co bude dál. Prosadí se stejný fenomén do souboje konvenčních videoher proti AR/VR (rozřířená realita/virtuální realita)? Nebo budou všechny světy směle koexistovat a doplňovat se? Těžko říct, troufnu si však poznamenat, že to stejně jako v případě souboje herního průmyslu s filmovým rozsekne technologický pokrok, který všem rozdá nové karty a bude záležet, jak s nimi naloží. Již dnes Netflix i Disney pochopili, že se mohou stát cenným komplementem herního průmyslu, a vydávají seriálové tituly typu Fortnite nebo Minecraft. Zdá se, že štěstí prostě stále přeje těm připraveným. Buďme za to rádi.



Patrik Malios
Technologický nadšenec, zakladatel a šéfredaktor CZECHSIGHT.CZ, entuziastický startupista a pískomil.
sledovat :
Vstup do diskuze