Barva v přírodě zprostředkovává četné interakce mezi druhy i v rámci jednoho druhu. Antropogenní dopady již dlouho významně ovlivňovaly evoluci barev divokých zvířat. Nedostatečně prozkoumanou oblastí je komerční sklizeň. U zvířat může lovení nebo chytání vyvíjet silný selekční tlak na různé vlastnosti, někdy je tento tlak dokonce větší než přírodní výběr nebo jiné činnosti lidí.
Na přirozené populace rostlin, které jsou hojně používány lidmi, je pravděpodobně vyvíjen také silný tlak ze sklizně, navzdory tomu se potenciálu evolučních změn, vyvolaných člověkem, dostalo překvapivě malé pozornosti. V této studii vědci ukazují, že zbarvení listů byliny Fritillaria delavayi, používané v tradiční čínské medicíně, se mezi populacemi liší. Jejich listy se nejvíce shodují s barvou prostředí.

Stupeň shody barvy s pozadím koreluje s odhady sklizňového tlaku, rostliny silně sklízených populací jsou kryptičtější (adaptované na skrývání se). Při experimentu účastníkům výzkumu někdy trvalo, než rostliny vůbec našli.
Tyto výsledky poukazují na to, že lidé skutečně mají vliv na vývoj kamufláže v populacích tohoto druhu byliny prostřednictvím komerčního sklízení a neočekávaným a dramatickým způsobem mění fenotyp (soubor všech pozorovatelných vlastností a znaků) divokých rostlin.
Citovaná studie: https://doi.org/10.1016/j.cub.2020.10.078
Autor titulní fotografie: Yang Niu


Michal Barták
Studuji biologii na Univerzitě Karlově, zajímám se o opylování rostlin hmyzem v tropech. Rád se učím, rád cestuji daleko za přírodou, hraju na klavír, tancuju a snažím se psát. Mám fretku a papouška.
sledovat :
Vstup do diskuze