Antarktida se může jevit jako jednoduchá a plochá. Pod jejím povrchem se však skrývá starobylý kontinent plný údolí, hor a pahorkatin. Zdá se, že jeho povrch by mohl pomoct při studiu chování a pohybu ledu, který je nad ním. Díky této mapě budou vědci schopni určit jakým směrem se led může přesouvat a jaká místa jsou nejzranitelnější.
Mapa BedMachine Antarctica byla navržena výzkumníky z NASA. Použili kombinaci měření pohybu ledu, seismické aktivity, radarových pozorování k vytvoření přesné struktury skrytého kontinentu ukrývajícího se pod masou antarktického ledu.
"Díky této mapě jsme schopni pozorovat zvrásnění pod ledem. Tyto nerovnosti mohou zpomalit, zastavit, ale i zrychlit pohyb ledu", řekl Mathieu Morlinghem, který se na výzkumu podílel. Celá studie vyšla v časopise Nature Geoscience.
Značný dopad mají nové poznatky na chápání pohybu ledu v kontextu klimatické změny. V některých případech se ledovce, pohybující se kvůli oteplování, zastaví o povrch po nimi. Proto se nepohybují tak rychle, jak někteří předpokládají.
Správné pochopení pohybu ledovců je nesmírně důležité. Nejnovější poznatky uvádí, že pokud by roztál všechen led na Antarktidě, oceánská hladina by se zvedla od 60 metrů. To se nás naštěstí v dohledné době netýká. Avšak i malé změny mohou být znatelné.
Mapa předkládá naprosto nové informace o tom, jak se antarktický ledový masiv může chovat a co se děje pod ním. Jde tak o další dílek skládačky, který by mohl pomoct v boji proti klimatickým změnám.


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze