Vědci přišli s novou studií, která předpokládá, že nový koronavirus (COVID-19) vydrží aktivní asi týden, dokud si nenajde svého hostitele. Podle amerického centra pro kontrolu a prevenci chorob je zatím nejasné, zda je možné přenést virus dotykem na místě, na kterém virus je a následným dotykem lidských sliznic.
O COVID-19 zatím nevíme ani zdaleka tolik, kolik bychom chtěli. Vědci se uchylují k prozatímnímu studiu podobných virů (SARS, MERS) a zkoumají provázanosti mezi nimi. Tyto viry vydrží aktivní za standardních podmínek 7-9 dní.
Jedná se o maximální dobu "přežití" viru. Průměrná doba se pohybuje někde okolo čtyř dnů na běžných typech podkladu jako je sklo, dřevo nebo plast. Nejedná se o nijak závratnou délku. Některé ze zvířecích koronavirů mohou bez hostitele vydržet i měsíc.
Podle Güntera Kampfa, autora nové studie, se aktivita koronavirů prodlužuje s nižší teplotou a větší vlhkostí vzduchu. Jedním z řešení je podle WHO používat v nemocnicích patřičné dezinfekce, jako jsou peroxid vodíku nebo ethanol. Podobná opatření byla velmi účinná při epidemii SARS a MERS.
Data, která byla naměřena u SARS a MERS, měla původně sloužit k větší publikaci pro univerzitní studium, jak uvedl server ScienceAlert. Vzhledem k okolnostem byla zveřejněna dříve, v naději, že pomohou v boji s novým koronavirem.
Vzhledem k tomu, že je mechanismus přenosu podobný především viru SARS, pomohou i podobná opatření, jako při první epidemii. Důležité je si uvědomit, že se virus přenáší kapénkově. I přesto, že nejsou data potvrzená, je pořád šance, že po kýchnutí na veřejných místech, virus vydrží dostatečně dlouho aby nakazil někoho jiného. Je proto zásadní dodržovat základní hygienické návyky.


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze