Skupina japonských vědců v nové studii zveřejnila informace o stabilitě koronaviru na lidské kůži v porovnání se stabilitou viru chřipky. Ve studii vědci zkoumali stabilitu viru na kůži zesnulých dárců, která byla speciálně upravena tak, aby co nejvíce napodobovala kůži živého člověka. Virus byl zároveň na kožní povrch dodáván v takové formě, která mimikovala reálný přenos viru. Po celou dobu experimentu byla také udržována stejná teplota a vlhkost vzduchu.

V experimentu nejdříve vědci porovnali stabilitu viru chřipky na kůži od mrtvého dárce se stabilitou viru chřipky na kůži živého člověka. Proč vědci začali právě tímto krokem? V první řadě bylo nutné ověřit, zdali modelování situace na kůži mrtvého dárce odpovídá realitě. K tomu právě posloužilo porovnání stability viru na kůži v laboratoři se stabilitou viru na živé kůži. Model kůže z mrtvého dárce se ukázal být velmi přesný, proto vědci postoupili k dalšímu kroku.

V dalším kroku vědci porovnávali stabilitu viru chřipky a koronaviru na různých površích. Ve studii bylo zjištěno, že oba viry vydrží kratší dobu na kůži než například na skle, nerezové oceli nebo polystyrenu. Poté se vědci přesunuli k samotnému porovnávání stability koronaviru a viru chřipky na kůži, a rozdíl mezi oběma viry byl opravdu velký. Koronavirus na kůži vydržel cca 9 hodin, zatímco virus chřipky cca 1,8 hodin.

V posledním kroku studie se vědci dívali na účinnost 80% ethanolové desinfekce. Dobrou zprávou je, že jak u koronaviru, tak u viru chřipky, desinfekce zabrala do 15 sekund.

Ve výsledku tedy může dlouhá 9hodinová doba přežití koronaviru na lidské pokožce zvýšit riziko nákazy virem nebo riziko jeho přenosu z kůže na jiné povrchy, což může mít dopad na umocnění koronavirové pandemie.

Zdroj: Ryohei Hirose, Hiroshi Ikegaya, Yuji Naito, Naoto Watanabe, Takuma Yoshida, Risa Bandou, Tomo Daidoji, Yoshito Itoh, Takaaki Nakaya, Survival of SARS-CoV-2 and influenza virus on the human skin: Importance of hand hygiene in COVID-19, Clinical Infectious Diseases, , ciaa1517, https://doi.org/10.1093/cid/ciaa1517

Úvodní obrázek: Photo by Ketut Subiyanto from Pexels