Kyslík je esenciálním prvkem pro náš život. Jde o třetí nejhojnější prvek ve vesmíru po vodíku a heliu. Jeho existence v naší galaxii byla potvrzena už dvakrát. Avšak vědcům se poprvé podařilo zachytit jeho stopy i mimo Mléčnou dráhu. Studie byla publikována v časopise The Astrophysical Journal a přináší velmi zajímavé poznatky.
K detekci kyslíku bylo běžně používáno metod milimetrové astronomie a k jeho analýze metody spektroskopie. Avšak, podle autorů studie, ucelené informace o molekulárním kyslíku ve vesmíru stále chybí.
Mimo naši planetu byl kyslík pozorován v mlhovině Orionu a původní hypotéza chápala jeho existenci v souvislosti s kousky ledu, které by se zde mohly nacházet. Vysoká radiace v okolí mlhoviny by mohla rozbít a odštěpit kyslík ze své vazby.
Pojďme se proto podívat, jak to funguje v galaxii Markarian 231, která je vzdálená 561 milionů světelných let od nás a obsahuje nejbližší kvazar (extrémně zářivé těleso) naší galaxii. Astronomové si dokonce myslí, že v jejím centru mohou být dvě černé díry, které víří kolem sebe.
Jádro galaxie žene molekulární tok, který svou schopností může produkovat oblaky kyslíku. Pomocí radiového teleskopu IRAM pozorovali galaxii a zkoumali velké množství vlnových délek. Díky tomu získali data o stopách kyslíku.
"Detekovaná emise kyslíku je lokalizovaná okolo 32 615 světelných let daleko od centra galaxie a může být způsobená interakcí mezi molekulárním tokem a vnějšími molekulárními disky," řekl Junzhi Wang pro server ScienceAlert. Kyslíku zde navíc bylo asi stokrát více než vodíku v porovnání s tím, který byl nalezený v mlhovině Orionu.
Jedná se o nesmírně zajímavé poznatky. Díky nim je nutný navazující výzkum a případné prověření stávajících informací, které o kyslíku ve vesmíru máme.
Zdroj: https://iopscience.iop.org/article/10.3847/1538-4357/ab612
Foto: Bryan Goff, Unsplash


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze