Tým vědců z univerzity v St Andrews vyvinul novou techniku laserové spektroskopie, která umožňuje ověřit kvalitu a pravost whisky v uzavřené lahvi — tedy bez nutnosti odebrání vzorku.
Pokud hledáte něco lepšího, než co lze nalézt v dolních regálech supermarketů, může otázka pravosti skrývat závratně drahé odpovědi. Zatím, co vzácná lahev slavné whisky může na aukci vynést přes milion dolarů, jsou i „levnější“ lahve (cenově ležící v okolí 100 000 $) běžně kupovány do sbírek coby investiční předměty. Mimo to, padělání běžně prodávaných destilátů je natolik rozšířené, že každoročně vede pouze v Británii k finančním ztrátám, dosahujícím 200 milionů liber (261 milionů dolarů). Z těchto důvodů může analýza obsahu a s ní spojená otázka hodnověrnosti přinášet mnohdy nedocenitelné informace.
Padělatelé, soustředící se na archivní destiláty, se ve svém řemesle stále zdokonalují. Mimo to si dovedou obstarat a znovu zužitkovat autentické lahve, etikety a padnoucí zátky, důkladně maskující skutečnost, že obsahem lahve je pouze obarvený líh. Jediným způsobem, jak autentičnost luxusní whisky ověřit, je tedy analyzovat samotný obsah. Za tímto účelem již byla vyvinuta celá plejáda technik — od umělého jazyka, který dovede nápoj „ochutnat“, až po přenosné zařízení analyzující výpary z nápoje vycházející.
Značnou nevýhodou všech těchto metod je ale nutnost lahev otevřít a případně odebrat vzorek, což může danou lahev zbavit její finanční hodnoty. Vědeckému týmu ze St Andrews se však tento problém podařilo překonat. K analýze whisky použili laserovou Ramanovu spektroskopii, která umožňuje analyzovat chemické látky na základě jejich interakce s elektromagnetickým zářením. Nápad na využití laserové spektroskopie k analýze vína a dalších substancí není zcela nový. Avšak využitím dvou různých laserových paprsků najednou se vědcům ze St Andrews podařilo odfiltrovat silný signál skla, který by jinak ztěžoval vyhodnocení naměřených dat, a analyzovat tak cenný nápoj přímo uvnitř zavřené lahve. Výsledky výzkumu byly publikovány v časopise Analytical Methods.
„Nemám rád, když musím obětovat kapku whisky pro ověření kvality. Mnohem raději vypiji celou lahev. Laserová spektroskopie je mocným nástrojem pro stanovení chemického složení mnohých materiálů a použít jej takto jednoduchým způsobem k charakterizaci alkoholu uvnitř originální lahve je skutečně vzrušující.“ říká vedoucí týmu Kishan Dolakia.Zdá se tedy, že ač ve vodě leží zdraví, pravda leží v laserové spektroskopii.
Cheers!
Zdroj: newatlas.com
Originální publikace: pubs.rsc.org
Zdroj titulní fotografie: pixabay, felix_w


Jan Zelený
Mám rád přírodu, hudbu, knihy, umění, filosofii a vše, co je na světě krásné. Studuji organickou chemii na Univerzitě Karlově a hru na trombon na pardubické konzervatoři.
Vstup do diskuze