Za vývojem systému stojí profesor Jonathan Shephard a jeho tým. Výzkum je současně podporovaný EPSRC (angl. Engineering and Physical Sciences Research Council), který přispěl 1,2 milionu liber.
Systém je založený na bázi ultrarychlých pikosekundových laserů. Jeho účinnost byla prokázána na kolorektálním karcinomu. Vědecký tým teď pracuje na jeho zdokonalení ve spolupráci s lékaři z University of Leeds. Věří, že by se jim mohlo povést nový způsob zdokonalit natolik, aby byl uzpůsobený k léčbě dalších druhů rakoviny.
"Dříve jsme se soustředili na kolorektální nádory. Dokázali jsme, že laserový systém funguje a odstraňuje rakovinnou tkáň způsobem, který neohrožuje okolní zdravé buňky," potvrzuje prof. Shephard pro server Sciencefocus. "Vzhledem k tomu, že jsou pulsy tak krátké, nemohou zahřát okolní tkáň a tím ji poškodit. V tuto chvíli se snažíme lépe porozumět tomu jak lasery fungují v léčbě rakoviny. Chceme postupně dokázat jejich účinnost a bezpečnost při léčbě nádorů mozku a krku," dodává.
Nejdůležitějším úkolem lékařů je zajistit úplné odstranění nádorových ložisek. Pokud se to nepodaří, nemoc se po krátké době vrátí. Díky použití laseru se přesnost těchto zákroků mnohonsobně zvyšuje.
Na rozsáhlejší klinické testování technologie si budeme muset ještě několik let počkat. Vývoj by měl podle prof. Shepharda trvat tři roky.
Vědecký tým současně s tím pracuje na vývoji systému založeném na optických vláknech, který dokáže odstraňovat rakovinné buňky o dva řády menší než současné dostupné technologie. Pokud by se to podařilo, došlo by v léčbě rakoviny k obrovskému skoku dopředu.
Zdroj: Sciencefocus; SkyNews
Foto: National Cancer Institute, Unsplash


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze