Určitě znáte pocit sucha v ústech. Každého z nás to jednou za čas potká, avšak pro některé lidi jde o trvalý nepříjemný stav. Právě pro ty je tu nová naděje v podobě náhodného vědeckého objevu.
Mimo to, že dlouhotrvající suchost v ústech je velice nepříjemná, může mít i negativní důsledky pro lidský organismus. V těchto případech je ohroženo zdraví pacienta, jeho zubů a dásní, navíc může být omezena chuť, žvýkání i polykání soust může být obtížné. Tento stav může být způsoben několika různými zdravotními potížemi, léčebnými metodami a léky. Může ovšem jít i o pouhou součást procesu stárnutí.
Hlavním faktorem často bývá zánět slinných žláz, a to nehledě na příčinu stavu. Zánět je také komplikace bakteriálních plicních infekcí, proto se vědci z University of South Alabama rozhodli hledat způsob, jak jej omezit. Ve své studii používali lék roflumilast k inhibici aktivity enzymů fosfodiesterázy-4 (PDE4), které zánět způsobují.
Tým pod vedením Abigail Boydové byl překvapen zvýšenou tvorbou slin u zvířat ošetřených roflumilastem. Podle další analýzy k tomu vedla inhibice PDE4 ve slinných žlázách a v autonomním nervovém systému který reguluje nevědomé procesy v těle.
Dále se ukázalo, že inhibice PDE4 zvýšila slinění u myší s cystickou fibrózou, onemocněním, při kterém je snížena schopnost dýchat. Pacienti s tímto onemocněním také často trpí suchem v ústech. Tým nyní doufá v uskutečnění klinických testů, které by ukázaly využitelnost těchto poznatků pro lidské pacienty.
„Sliny sice považujeme za samozřejmost, jsou však nepostradatelné pro zdraví ústní dutiny a pro celkovou pohodu,“ dodává Boydová. „Je potřeba hledat nové způsoby léčby suchosti v ústech, v současnosti jsou totiž možnosti léčby omezené.“
Originální studie: https://www.eurekalert.org/pub_releases/2021-04/eb-rup041621.php
Zdroj: NewAtlas
Obrázek: Oleg Magni via Pexels


Veronika Zvolská
Absolventka PřF UK, volejbalistka se zálibou ve vaření, zahradničení a keramice
sledovat :
Vstup do diskuze