Každý rok zemře na AIDS zhruba 80000 dětí na celém světě. Zdá se, že hlavním problémem je nedostatečná administrce léků. Pro dítě je většinou navíc velmi těžké lék pozřít, ať už se jedná o tabletku či nepříliš chutný sirup. Indická biotechnologická společnost Cipla nabízí vpravdě elegantní řešení.
Qudrimune je nový lék, který je distribuován v podobě jahodových granulek, které jsou nejen chuťově příjemnější, ale děti je dokáží snadno spolknout. Granulky jsou navíc dodávány v kapslích, které rodiče snadno otevřou a dítěti je mohou dávkovat např. v nápoji nebo jídle podle potřeby.
Další výhodou léku je jeho snadná uchovávatelnost. Na rozdíl od jiných léků nepotřebuje být skladován v ledničce. Je tak ideání variantou pro africké země, kde je výskyt HIV (popř. nemoci AIDS) nejvyšší.
Cena léku je poměrně nízká. Rodiče zaplatí zhruba dolar denně dítě mezi 2-5 lety a 50 centů za mladší. Pro některé rodiny se i tak může jednat o značný výdaj v jejich rozpočtu. Navzdory tomu společnost věří, že lék pomůže tisícům dětem.
FDA v současnoti lék kontroluje a v roce 2020 by ho měla schválit. I přesto, že se stále nenašel dokonalý lék proti viru HIV, jde o další krok dopředu. Lék může pomoci značnému množství dětí a jeho schválení a následná distribuce je tak nesmírně důležitá.


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze